Galeria handlowa i biura w Elektrociepłowni Powiśle

Architekci z pracowni APA Wojciechowski zaprojektują rewitalizację zabytkowych budynków Elektrociepłowni Powiśle oraz wpasowanie pomiędzy nich nowych budynków biurowych.

Właścicielem terenów zamkniętej w 2001 r. Elektrociepłowni Powiśle jest firma Menolly Poland o irlandzkim kapitale. Licząca 4,3 hektara działka pomiędzy Lipową, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Zajęczą i Dobrą podzielona jest na dwie części. W tej położonej na północ od przedłużenia ul. Leszczyńskiej dobiega końca budowa zaprojektowanego przez pracownię Stefana Kuryłowicza zespołu domów mieszczących ponad 300 luksusowych apartamentów (zostaną oddane do użytku w marcu). Teraz Menolly zaczyna przygotowania do zagospodarowania południowej części działki. Znajdują się na niej zachowane zabytkowe budynki elektrociepłowni, m.in. hali maszyn i kotłowni z lat 20, rozdzielni i kesonu. Irlandzki deweloper właśnie wybrał architektów, którzy zaprojektują rewitalizację tych budynków, oraz wpasują pomiędzy nie nową zabudowę. To pracownia APA Wojciechowski, która w Warszawie zaprojektowała m.in. wygięty w łuk biurowiec Grzybowska Park przy ul. Grzybowskiej, zespół biurowców Park Postępu u zbiegu Postępu i Domaniewskiej na Służewcu oraz osiedle Galeria Park na Służewcu.

- Ten projekt ze względu na swoją historię i lokalizację oraz sąsiedztwo, wyznaczy poziom jakości i oczekiwań względem przyszłych realizacji architektonicznych w tym rejonie Warszawy. Pomoże też przywrócić niezwykłą rolę Wisły dla centrum stolicy. Oczekujemy bardzo owocnej współpracy z Menolly Poland. Chcemy sprostać wysokim wymaganiom związanym z tym projektem - dodaje Szymon Wojciechowski z biura architektonicznego APA Wojciechowski.

- Bardzo się cieszymy, bo ten teren ma ogromny potencjał, mimo tego, że jest objęty ochroną konserwatorską - mówi Michał Sadowski z APA Wojciechowski. Wyjawia: - Zamierzamy zrobić kapitalne centrum handlowe w starej hali kotłowni.

Ma to być centrum handlowe luksusowych marek, nawiązujące standardem do ulokowanego na parterze apartamentowców po drugiej stronie przedłużonej ul. Leszczyńskiej salonu Bentleya (ma zacząć działać w lutym-marcu). Oprócz tego w odrestaurowanym budynku rozdzielni przy ul. Wybrzeże Szczecińskie ma powstać ekskluzywny hotel z centrum konferencyjnym wraz z własnym centrum spa, a także siłownia i basen. W kesonie - jak wynika z wcześniejszych deklaracji Menolly - mogłaby powstać restauracja. Część zachowanych budynków zostanie zaadaptowanych na lofty, w których zostaną urządzone biura. Biura mają także powstać w nowych budynkach, które mają się zmieścić obok zabytkowych budynków. W nowej zabudowie mają ponadto zostać ulokowane apartamenty i penthouse'y

Choć budowa części komercyjnej ma się zacząć dopiero w 2011 r. i zakończyć nie wcześniej niż w 2012, Menolly już zaczyna szukać najemców. - Mamy już zawarte umowy najmu z delikatesami, punktem prasowym oraz pralnią. Kolejne umowy są w fazie negocjacji - mówi John Geoghegan, główny dyrektor operacyjny w Menolly Poland.

- Nowe Powiśle jest wyjątkowym projektem. Łączy rewitalizację kilku budynków historycznych z unikalną lokalizacją, tuż obok planowanej stacji metra Powiśle, która otworzy się w 2013 r. Bliskie sąsiedztwo z Centralnym Obszarem Biznesu będzie doskonałym rozwiązaniem dla najemców korporacyjnych poszukujących prestiżowych i doskonale skomunikowanych obiektów biurowych. Obecnie obszar Powiśla cierpi na wyjątkowy brak powierzchni biurowych, pomimo doskonałej lokalizacji w Warszawie. Połączenie elementów handlowych, dostęp do metra, wysoka jakość projektu oraz wstępne zainteresowanie najemców pozwala nam wierzyć w duży sukces komercyjny całego przedsięwzięcia - przekonuje Michał Lis, doradca w firmie Jones Lang LaSalle, która pośredniczy w wynajmie 30 tys. m kw. biur, jakie mają powstać na działce Menolly.