Ceny ziemi rolnej w Polsce rosną w zawrotnym tempie

"Rzeczpospolita" pisze, że w ciągu roku grunty rolne w Polsce zdrożały o prawie jedną trzecią. Gazeta powołuje się na ekspertów, według których można się spodziewać jeszcze większego wzrostu cen. Zwraca uwagę, że działki rolne na Kujawach należą już do najdroższych w Unii Europejskiej.

"Rzeczpospolita" pisze, że polscy rolnicy masowo kupują grunty, gdyż tylko do końca tego roku mają dostęp do kredytów z dofinansowaniem państwa, oprocentowanych na 2 procent. Z drugiej strony ubywa chętnych do sprzedaży ziemi ze względu na dopłaty obszarowe.

Profesor Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej mówi gazecie, że najszybciej rosną ceny ziemi w regionach, w których rolnicy powiększają gospodarstwa. Ekspert dodaje, że ziemia rolna będzie drożeć, gdyż jej zasoby się kurczą.

Profesor Sikorska wyjaśnia też, że działki raz przekwalifikowane na inwestycje trudno jest potem przywrócić do wykorzystania w rolnictwie.

Ceny ziemi w transakcjach prywatnych wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad jedną trzecią. Średnio cena jednego ha przekroczyła już 17 tys. zł. Natomiast koszt jednego ha w transakcjach w ramach Agencji Nieruchomości Rolnych wzrósł do ponad 15,6 tys. zł.

Najbardziej drożeją grunt rolne w województwie śląskim. Tam cena wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 75 proc.. Inaczej jest w województwach małopolskim, świętokrzyskim i lubuskim. Na tych terenach ziemia traciła na wartości.