Budowanie wciąż tańsze niż przed rokiem

Popyt na materiały budowlane jest większy niż przed rokiem, ale mimo to ceny większości z nich wciąż są niższe - wynika z najnowszych danych Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB)

Ta największą w naszym kraju sieć hurtowni materiałów budowlanych (380 punktów sprzedaży) poinformowała we wtorek, że w sierpniu wzrosły ceny w czterech grupach towarowych. Jednak podwyżki te były na ogół raczej symboliczne. Najbardziej, bo o 2,9 proc. podrożały materiały izolacji termicznej. Jednak np. ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji poszły w górę tylko o 0,6 proc. Nieznacznie podrożały też sylikaty, stolarka otworowa, a także narzędzia i sprzęt.

W sierpniu nie zmieniły się ceny w trzech grupach towarowych, m.in. materiałów ściennych ceramicznych, pokryć i folii dachowych, rynien oraz drewna i materiałów drewnopochodnych. W czterech innych grupach towarowych zaś ceny spadły, choć - jak informuje Grupa PSB - na ogół minimalnie. Najbardziej staniały gazobetony (o 2,7 proc.). Sucha zabudowa wnętrz oraz cement i wapno kosztowały o mniej więcej 1 proc. mniej niż w lipcu. Natomiast dosłownie w promilach spadły ceny farb, lakierów, tapet, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, izolacji wodochronnej i chemii budowlanej.

Handlowcy chwalą sobie tegoroczny sezon budowlany. Przychody PSB ze sprzedaży materiałów w sierpniu były o 8 proc. wyższe niż przed rokiem. - A ubiegły rok był dla branży budowlanej bardzo dobry. Dlatego też można stwierdzić, że popyt na materiały budowlane jest wysoki. Szczególnie widać ożywienie w dużych miastach - komentuje Marzena Mysior-Syczuk z Grupy PSB. Równocześnie przyznaje, że nastroje w branży psują fatalne dane GUS dotyczące pozwoleń na budowę i rozpoczynanych inwestycji. Np. po siedmiu miesiącach spadek liczby rozpoczynanych mieszkań sięga 28 proc. To głównie skutek zamrożenia budów przez deweloperów. Z danych GUS wynika, że osłabła także aktywność inwestorów indywidualnych. Do końca lipca zaczęli budować o blisko 10 proc. mniej domów niż przed rokiem.

Materiały budowlane - co tanieje, co drożeje

Zmiany cen w ciągu roku w proc.*

cement, wyroby stalowe, farby)

*ceny z sierpnia 2009 r. w stosunku do sierpnia 2008 r.

Źródło: Grupa PSB