Metr mieszkania coraz droższy

Z 3895 zł w pierwszym kwartale tego roku do 3924 zł w drugim kwartale wzrosła ?cena 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania? - poinformował w czwartek GUS.

Skorzystają na tym posiadacze książeczek mieszkaniowych, którzy właśnie kupili mieszkania oraz inwestorzy występujący do fiskusa o zwrot części VAT za materiały budowlane. Ci pierwsi dostaną większą premię gwarancyjną, zaś drudzy - odzyskają więcej pieniędzy za materiały na budowę lub remont. W przypadku, gdy inwestycja będzie wymagała pozwolenia na budowę (np. domu), mogą zyskać ok. 250 zł, bo limit zwrotu VAT wzrósł z 33522 do 33 771 zł. Jeśli zaś ktoś przeprowadza remont, który takiego pozwolenia nie wymaga, ma szansę odzyskać o ponad 100 zł więcej niż do tej pory.

Dodajmy, że średniej ceny metra kwadratowego nie można porównywać z aktualnymi cenami ofertowymi na rynku mieszkaniowym. GUS wyjaśnia, że wskaźnik jest ustalany "na podstawie nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych".