GTC chce wielkich gwarancji na autostradę

Na budowę krótkiego odcinka autostrady A1 firma Gdańsk Transport Company chce zaciągnąć aż 1,1 mld euro kredytu gwarantowanego przez państwo.

Kolejny odcinek 62 km płatnej autostrady A1 spod Grudziądza do Torunia zbuduje prywatna firma Gdańsk Transport Company - postanowił w połowie roku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Pierwszą łopatę pod nową drogę wbito już w sierpniu, sześć tygodni przed podpisaniem ostatecznej umowy w sprawie inwestycji. Skąd GTC weźmie pieniądze na budowę? - Zamierzamy zaciągnąć kredyty na łączną kwotę około 1,1 mld euro - odpowiada rzecznik GTC Ewa Łydkowska. Tymczasem koszty budowy A1 z Grudziądza do Torunia ustalono na 925 mln euro, z czego 55 mln euro pokryją udziałowcy GTC. Dlaczego spółka chce zaciągnąć kredyt, który prawie o 250 mln euro przewyższa koszt budowy? Ta dodatkowa kwota ma pokryć koszty odsetek, które trzeba będzie płacić podczas budowy drogi, a także "koszty administracyjne" - stwierdziła rzecznik GTC.

Gigantyczny kredyt ma prywatnej spółce zagwarantować państwo. - Zgodnie z umową ze stroną publiczną planowane jest udzielenie gwarancji na wypłaty z Krajowego Funduszu Drogowego - informuje Łydkowska. Na konta Funduszu wpływają pieniądze z opłaty paliwowej doliczanej do każdego litra paliwa sprzedawanego w Polsce. Jeśli zatem opłaty za przejazdy autostradą na Pomorzu nie starczą na spłatę kredytu, do rachunku dopłaci państwo z pieniędzy od kierowców w całym kraju. Wszczęcie procedur udzielenia takiej gwarancji skarbu państwa zależy od żądania banków - poinformowała nas rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos.

Trzy lata temu państwo dało już GTC gwarancje spłaty 768 mln euro kredytu na budowę ponad 90 km A1 z Gdańska do Grudziądza.