Dłuższa lista inwestycji Euro 2012

71 nowych inwestycji znalazło się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów rozszerzającym wykaz przedsięwzięć Euro 2012. Cztery stadiony mają kosztować przeszło 2,9 mld zł.

W tej chwili lista takich przedsięwzięć liczy osiem pozycji. Jest na niej sześć stadionów (w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie i Chorzowie), most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie i centrum handlowe dla kupców, którzy do niedawna handlowali na Stadionie Dziesięciolecia (również w stolicy).

Wkrótce do tej listy dopisane mają być kolejne inwestycje zgłoszone przez miasta organizujące rozgrywki w czasie Euro 2012 i PKP.

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów są budowy i przebudowy ulic, skrzyżowań, węzłów komunikacyjnych. Są parkingi podziemne i wielopoziomowe. Projekt obejmuje też budowę nowych dworców kolejowych Gdynia Główna, Warszawa Wschodnia i Katowice oraz rozbudowę dworców Wrocław Główny, Warszawa Centralna i Kraków Główny. Poza tym jest w nim rozbudowa portów lotniczych w Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu. Do tego rozbudowa hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu, budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego Termy Maltańskie (również w stolicy Wielkopolski), zintegrowane systemy zarządzania ruchem, nowe trasy tramwajowe...

Projekt rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. - To nie jest jeszcze lista zamknięta. Później dojdą do tego kolejne przedsięwzięcia Euro 2012 - mówił w czasie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu Zbigniew Pacelt, wiceminister sportu.

Inwestycje z listy Euro 2012 mogą być realizowane wedle uproszczonych procedur, przede wszystkich administracyjnych. Mogą też liczyć na wsparcie budżetu państwa i samorządów.

W czasie posiedzenia komisji min. Pacelt ujawnił, że gotowy jest też projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Przygotowanie i wykonanie przedsięwzięć Euro 2012". W projekcie czytamy, że "program ma na celu sprawne i terminowe przygotowanie i wykonywanie przedsięwzięć Euro 2012, niezbędnych do przeprowadzenia finałowego turnieju Euro 2012". Z załącznika do uchwały wynika, że w ramach programu zostaną wybudowane cztery stadiony: w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu. W sumie mają kosztować (to łączna wartość programu według najnowszych szacunków) przeszło 2,924 mld zł. Niemal 1,6 mld zł ma pochodzić z budżetu państwa. Program realizowany będzie w latach 2008-12. Stadion w Warszawie ma kosztować 1,220 mld zł (w całości z budżetu państwa), we Wrocławiu - ponad 521 mln zł (w tym 110 mln z kasy państwa), w Gdańsku - 672 mln zł (144 z budżetu), a w Poznaniu - przeszło 511 mln zł (88,5 z budżetu centralnego).

Sejmowa komisja kultury fizycznej i sportu powołała w czwartek stałą podkomisję do spraw przygotowań Polski do Euro 2012. Jednogłośnie przyjęła też sprawozdanie rządu o stanie tych przygotowań. Przedstawiciele resortu sportu i powołanej przezeń w związku z przygotowaniami do mistrzostw spółki PL2012 przekonali posłów, że sprawy ruszyły z miejsca, a postęp dostrzegła także UEFA.