Wybrano firmy do budowy gazociągu przez Morze Śródziemne

Konsorcjum Medagaz wybrało pięć firm z Europy i Azji, które do 2009 r. ułożą przez Morze Śródziemne nowy gazociąg z Algierii do Hiszpanii.

Japońskie koncerny Mitsui i Sumitomo dostarczą rury i izolacje do nowego gazociągu, a turbosprężarki do tłoczni przygotuje brytyjski Rolls-Royce. Budowę podmorskiej części gazociągu powierzono włoskiemu koncernowi Saipem, natomiast za budowę tłoczni i terminalu do odbioru gazu będzie odpowiadać konsorcjum, zawiązane przez hiszpańską firmę Tecnicas Reunidas i francuską Amec Spie. Wartość inwestycji szacuje się na 900 mln euro. Od 2009 r. nowym gazociągiem ma płynąć z Algierii do Hiszpanii do 8 mld m sześc. gazu rocznie. Później moce przesyłowe gazociągu mogą zostać podwojone.

Największym udziałowcem konsorcjum Medagaz jest algierski koncern paliwowy Sonatrach, do którego należy 36 proc. udziałów. Po 20 proc. mają hiszpańskie koncerny energetyczne Cepsa i Iberdrola, a po 12 proc. - kolejny hiszpański koncern energetyczny Endesa i francuski Gaz de France.