Czterech do budowy polskiego Fortu Knox

Cztery konsorcja powalczą o kontrakt wart ok. 200 mln zł na budowę w Zegrzu ogromnego skarbca na gotówkę dla Narodowego Banku Polskiego.

Skarbiec Centralny NBP ma być odpowiednikiem słynnego amerykańskiego Fortu Knox - będą w nim przechowywane miliony złotych w banknotach i bilonie. Powstanie w Forcie Zegrze pod Serockiem, wykorzystując budynki starych zabudowań wojskowych. Dziś skarbiec mieści się w budynku przy Świętokrzyskiej. NBP chce go przenieść do Zegrza ze względów bezpieczeństwa.

Na budowę skarbca NBP rozpisał dwuetapowy przetarg. W pierwszym etapie spośród ośmiu oferentów wybrano niedawno czterech o największym doświadczeniu. To elita polskich film budowlanych i informatycznych: pierwsze konsorcjum tworzą Warbud z Miteksem, ABG Ster-Projektem i Zakładem Technicznej Ochrony Mienia "Coral", drugie - Budimex Dromex z ComputerLandem i macierzystą hiszpańską firmą budowlaną Ferrovial Agroman, trzecie - austriacki Strabag wraz ze swoją polską spółką-córką oraz spółką informatyczną Prokom Software, zaś czwarty oferent to Mostostal Warszawa SA wraz z hiszpańskim udziałowcem Acciona Infraestructuras, które połączyły siły z firmami Luxmat Telecom i G4S Security Systems.

Budowa skarbca ma już opóźnienie - miała się zacząć w drugiej połowie 2006 r. Jednak NBP z powodów formalnych dwukrotnie unieważniał przetarg.

Rok temu NBP szacował, że koszt budowy będzie wynosić mniej więcej 170 mln zł. Jednak w 2006 r. koszta prac podrożały, prawdopodobnie bank więc zapłaci dużo, zapewne ponad 200 mln zł.

Polski Fort Knox ma być gotowy w dwa lata po podpisaniu umowy ze zwycięską firmą, a zatem nie wcześniej niż na wiosnę 2009 r. Możliwe jest dalsze opóźnienie - dwie z czterech odrzuconych firm złożyły odwołania.