Co on tam robi? Jedyny architekt na prestiżowej liście 100 wpływowych ludzi magazynu "TIME". "Nikt" go nie zna

Kengo Kuma. Zapewne 99 procent Polaków nie będzie miało pojęcia, o kogo chodzi. Ten mistrz architektury trafił do elitarnego zestawienia najbardziej wpływowych ludzi magazynu "TIME". Zasiada obok takich osób jak Elon Musk, Billie Eilish czy prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga. Dlaczego?

Dostać się do corocznego zestawienia magazynu "TIME" to jak wygranie złotego biletu. Najczęściej na liście przygotowanej przez redaktorów gazety znajdują się politycy, biznesmeni, aktywiści i artyści. Oczywiście ci z najwyższej półki i najbardziej charakterystyczni w danym roku. 

Zaskoczenie? 

W 2021 roku dziennikarze magazynu "TIME" zdecydowali się na podzielenie listy na konkretne kategorie. Wśród nich jest również grupa osób określona jako "Innowatorzy". Wśród nich znajduje się słynny Elon Musk, czy jedyna Polka w zestawieniu Lida Morawska, uzdolniona fizyczka, która zasłynęła prowadzeniem grupy naukowców badających znaczenie transmisji cząsteczek zawierających wirus SARS-CoV-2. 

Skąd więc wśród tak niesamowitych naukowców i specjalistów Japończyk, który nawet w środowisku architektów nie jest najjaśniejszą gwiazdą? Daleko mu do takich gigantów branży jak Foster, Calatrava czy Libeskind. Nawet wśród swoich krajowych konkurentów takich jak chociażby Tadao Ando czy Arata Izosaki nie wybija się na pierwszy plan. Jego realizacje są co prawda doceniane, ale najważniejszych nagród (w tym nagrody Pritzkera) nie otrzymuje. 

Jedna z realizacji Kengo Kumy - Centrum Kultury Asakusa w TokioJedna z realizacji Kengo Kumy - Centrum Kultury Asakusa w Tokio wikipedia / Kakidai

Jest powód

Kengo Kuma tworzy projekty o różnym stopniu skomplikowania. Jest twórcą między innymi stadionu olimpijskiego w Tokio, który można było oglądać w czasie tegorocznych igrzysk. Cechą wspólną jego projektów jest korzystanie z naturalnych materiałów (najczęściej drewna) oraz brak nachalności. Jego projekty są często proste i niekrzykliwe, za to dobrze zaprojektowane, ekologiczne i ergonomiczne dla użytkowników. 

Jedna z realizacji Kengo Kumy - Muzeum Sztyki w Prefekturze NagasakiJedna z realizacji Kengo Kumy - Muzeum Sztyki w Prefekturze Nagasaki Fusebok / wikipedia

To najprawdopodobniej powód, dla którego Kengo Kuma znalazł się na liście. Mniej więcej od czasu rozpoczęcia się pandemii wielcy i znani projektanci tzw. "stararchitekci" są w odwrocie. Zamawiający projekty liczą się z pieniędzmi, stawiają na ekologię i ekonomię budowy. Kengo Kuma jest właśnie przedstawicielem tego trendu. Budownictwa prostego, szlachetnego i ekologicznego. 

Jedna z realizacji Kengo Kumy - Budynek One Omosetando w TokioJedna z realizacji Kengo Kumy - Budynek One Omosetando w Tokio wikipedia / Wiiii

Powrót do szczerego i ekonomicznego projektowania wraca po kilku latach boomu nieruchomościowego. Chiny np. zakazują budowy budynków powyżej 500 metrów wysokości, twierdząc, że to nieekonomiczne. Nadchodzi nowa era projektowania budynków, idąca w zgodzie z naturą i potrzebami człowieka. Projekty Kengo Kumy znajdują się na czele tego wyścigu. 

Źródło: time.com