Fakty i mity na temat rekuperacji. Czego nie wiesz o wentylacji mechanicznej?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która pozwala ogrzać powietrze nawiewane do budynku ciepłem powietrza wywiewanego, a co za tym idzie - ograniczyć koszty ogrzewania. Ponadto, dzięki rekuperacji powietrze w domu jest świeże, czyste, pozbawione kurzu, zanieczyszczeń i insektów. Mimo że rekuperacja staje się coraz powszechniejsza, wciąż krążą mity na jej temat.

Współczesne energooszczędne domy budowane są z myślą o środowisku naturalnym i oszczędnościach w okresie grzewczym. Szczelne okna i skuteczna termoizolacja stanowią jednak nie lada wyzwanie dla wentylacji. Tymczasem bez sprawnie działającego systemu wentylacji powietrze w domu użytkowanym przez domowników staje się zużyte, nieświeże i wilgotne. Są w nim nie tylko wirusy, roztocza, para wodna i kurz, ale także duże ilości dwutlenku węgla i niechciane zapachy.

Właściwy system wentylacji jest niezwykle istotny, ponieważ zapobiega zawilgoceniu oraz zagrzybieniu pomieszczeń. Pozwala to również uniknąć przeciągów i nie jest wpuszczany do wewnątrz hałas zza okna.

Dlaczego jednak rekuperacja staje się popularna właśnie teraz i zastępuje wentylację tradycyjną? Tradycyjna wentylacja grawitacyjna pozwalała zastąpić zużyte powietrze świeżym w przypadku, gdy budynki miały okna z mikrowentylacją lub były słabo, bądź wcale, izolowane. Odpowiedzią na współczesne, energooszczędne budownictwo jest właśnie mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Zapewnia ona świeże powietrze w domu, a dzięki dobrej jakości wymiennikom ciepła w urządzeniu, pozwala odzyskać aż do 90 proc. energii cieplnej!

3 mity na temat rekuperacji

Jednym z nieprawdziwych stwierdzeń na temat rekuperacji jest to, że może ona współistnieć z wentylację tradycyjną. Nie jest to prawdą. Każda z nich wymaga bowiem innych warunków. Podczas gdy do rekuperacji niezbędne są szczelne, trzyszybowe okna i ocieplenie ścian oraz poddasza mające na celu zminimalizowanie do minimum strat ciepła wentylacja grawitacyjna przestaje w takich warunkach pracować. Jeśli z kolei nie zostaną zlikwidowane kanały wentylacji grawitacyjnej przed instalacją rekuperatora – nie będzie mogła działać rekuperacja.

Kolejnym mitem jest to, że rekuperacja nie działa w całym budynku. Wniosek taki można wysnuć na podstawie projektu instalacji, na którym widać, że w niektórych pomieszczeniach nie ma punktów nawiewnych i wywiewnych. Są to jednak pomieszczenia tzw. transferowe, w których nie ma konieczności ich umieszczania by wentylacja się odbywała.

Wentylacja mechaniczna jest droga - ta opinia również krąży w obiegu choć jest tylko częściowo prawdą. Koszty związane z rekuperacją są wyższe jedynie na samym początku. Oszczędność energii cieplnej, zwłaszcza w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, która zimą generuje bardzo duże straty ciepła, jest nieporównywalna. W perspektywie rocznej, a tym bardziej wieloletniej, jest to więc wyjątkowo korzystna inwestycja. Co więcej, jeśli podejmiemy decyzję o montażu wentylacji mechanicznej jeszcze na etapie budowy domu, jej koszty będą niższe. Nie trzeba będzie bowiem budować kanałów wentylacji grawitacyjnej ani kominów.

Rekuperacja – nie eksperymentuj, wybierz sprawdzone urządzenie!

Dzięki rekuperacji świeże powietrze dopływa do całego mieszkania bez konieczności otwierania okien. Co więcej, zimą jest ono ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego, a latem – na tej samej zasadzie może być ono schładzane. Wentylację z rekuperacją można zamontować w każdym budynku jednak w starszych konieczne jest ich uszczelnienie. Pamiętajmy jednak, że w tym celu zlikwidowanie kratek wentylacyjnych nie wystarczy!

Jaki rekuperator wybrać? Istnieje wiele modeli rekuperatorów. Różnią się one od siebie m.in. wymiennikami ciepła, wentylatorami, filtrami i układami sterowania. Z uwagi na to, że jest to inwestycja na lata, nie warto wybierać najtańszych, awaryjnych urządzeń. Lepiej jest sięgnąć po nieco droższe, lecz sprawdzone rekuperatory od producentów z wieloletnim doświadczeniem.

Centrala wentylacyjna Defro to przede wszystkim wysoka jakość. Urządzenie posiada wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy o wysokiej sprawności odzysku ciepła, a do tego energooszczędne wentylatory gwarantujące ekonomiczną, cichą i niezawodną pracę przez długie lata. Wyposażona jest także w panel dotykowy, system antyzamrożeniowy szczególnie istotny w naszej strefie klimatycznej oraz 100 proc. bypass, który daje gwarancję świeżego i chłodnego powietrza w okresie letnim. Do tego charakteryzuje się nowoczesnym designem i oferuje wygodne sposoby montażu (ścienny, podwieszany i stojący).

Co więcej, Defro odznacza się systemowym podejściem do rekuperacji. Oferuje nie tylko sprzęt wysokiej jakości, ale także profesjonalne doradztwo na etapie wyboru, montażu, uruchomienia i w trakcie użytkowania systemu. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, a chcemy cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem systemu i czerpać z niego jak największe korzyści!