Kościelna czy Jana Pawła II? Jakie są najpopularniejsze nazwy ulic w Polsce?

Ulice w Polsce noszą różne nazwy. Część z nich wywodzi się z lokalnej historii, inne są nadane na czyjąś część. Ale przede wszystkim, wiele z tych nazw się powtarza w różnych miastach. Jakie są więc najpopularniejsze ulice w Polsce?

*Nadanie nazw ulicom i alejom leży w gestii samorządów. Odpowiedni wybór często jest obecnie konsultowany z mieszkańcami, a na nazwy wybiera się najczęściej neutralne słowa. 

Najpopularniejsze ulice w Polsce

Po śmierci papieża Polaka nowe ulice często uzyskiwały właśnie miano "Jana Pawła II", ale czy to wystarczyło, by takich ulic byłoby najwięcej w Polsce? Jak się okazuje, wcale nie. W pierwszej dziesiątce najczęściej pojawiających się nazw na mapie trudno szukać tych inspirowanych ludźmi. 

Oto dziesiątka najczęściej pojawiających się nazw ulic w Polsce: 

 1. Polna (3046)
 2. Leśna (2870)
 3. Słoneczna (2265)
 4. Krótka (2209)
 5. Szkolna (2148)
 6. Ogrodowa (2116)
 7. Lipowa (1601)
 8. Łąkowa (1457)
 9. Brzozowa (1434)
 10. Kwiatowa (1407)

Jak widać, wszystkie nazwy są zupełnie neutralne, a większość z nich jest inspirowana polską roślinnością. Na pierwszym miejscu znajduje się ulica Polna, która użyta jest w aż 3046 miejscach w Polsce. W pierwszej trójce znajdują się jeszcze ulica Leśna i Słoneczna. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych nazw nie zmieściły się inne popularne, wydawałoby się, nazwy ulic. Np. Kościelna znalazła się na miejscu jedenastym (1310) oraz Kolejowa (1161) na miejscu szesnastym. Według danych opublikowanych na serwisie livecity.pl, w Polsce znajduje się łącznie 230 tys. ulic. 

Ulica Obi-Wana Kenobiego

Choć zdecydowana większość ulic w Polsce nosi neutralne nazwy inspirowane lokalnymi wydarzeniami czy na część bohaterów, to są również takie, które udowadniają, że Polacy mają fantazję. Jedną z najbardziej znanych ulic w Polsce jest niepozorna aleja w Grabowcu (kujawsko-pomorskie). Ulica nosi nazwę Obi-Wana Kenobiego, jednego z rycerzy Jedi. Fikcyjnego bohatera sagi Gwiezdnych Wojen.  

 

Na mapie nie brakuje też nieco innych zabawnych nazw ulic, które często mają zupełnie zwyczajne rodowody powstania. Np. w Krakowie znajduje się ulica "Poniedziałkowy Dół", która wbrew pozorom nie odnosi się do stanu emocjonalnego z początku tygodnia, lecz do nazwiska właściciela wąwozu, w którym ulica się znajduje. 

Ulica Obi-Wana KenobiegoUlica Obi-Wana Kenobiego Ulrich Jahr / wikipedia

Inne zabawne nazwy ulic:

 • Psie Budy
 • Babia Wieś
 • Urody Życia
 • Tandeta
 • Czarnucha*
 • Na Bateryjce
 • Na Ostatnim Groszu

* jak pisał "Głos Wielkopolski" "pierwsze skojarzenie z nazwą ul. Czarnucha jest zazwyczaj rasistowskie i niesłusznie. Jej nazwa może bowiem pochodzić od rodzaju gleby albo od rośliny - czarnuszki siewnej, nazywanej również Czarnuchą." O pochodzeniu nazwy obszernie pisze też strona rady miasta.