Łazienka piękna jak na drogich jachtach. Wszystko to zasługa drewna. Jak to zrobić?

W pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, na pokrycie podłogi najczęściej wybiera się płytki. Niewielu inwestorów decyduje się na wyłożenie podłogi w łazience drewnem, a przecież to wspaniały materiał. Należy jednak pamiętać o paru kwestiach.

Drewno nie nadaje się do kontaktu z wodą. Szybko namaka i gnije - to obiegowa opinia. A przecież najbardziej luksusowe jachty na świecie posiadają pokłady wykonane właśnie z drewna. Czy można więc mieć w domu drewno w łazience na podłodze? Oczywiście! 

Łazienka z drewnem na podłodze

Drewno w łazience to ekstrawagancja - pomyśli wielu. To nie do końca prawda. Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów wykończeniowych. Jest cenione za przyjemną w dotyku fakturę oraz naturalny wygląd. Dodaje wnętrzom szlachetności. I łazienka nie jest tutaj wyjątkiem. 

Filios Sazeides on Unsplash

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Część inwestorów wykonuje podłogę w łazienkach z płytek, które imitują drewno. Poza wizualnym podobieństwem brak w nich jakikolwiek cech tego materiału. 

Lisa Moyneur on Unsplash

Jakie drewno wybrać?

Na luksusowych motorówkach i jachtach do wyłożenia pokładu najczęściej używanym drewnem jest teak. Jest to specyficzne drewno orientalne, zawierające w sobie naturalnie kwas krzemowy oraz olejki działające jak roślinny impregnat.

Do wyłożenia podłogi w łazience można również wykorzystać rodzime gatunki. Dobrze sprawdzą się:

  • dąb,
  • jesion,
  • modrzew,
  • wiąz.

Jeżeli bardziej podobają nam się jednak drewna egzotyczne, poza teakiem warto przemyśleć takie gatunki jak:

  • cedr,
  • badi,
  • doussie,
  • jatoba,
  • lapacho,
  • wenge.

Każde z nich poradzi sobie równie dobrze jak wspomniany na początku teak. 

Na co uważać?

Oczywiście drewno musi zostać odpowiednio przygotowane do montażu. Ważne by były to lite deski, bądź deski warstwowe. Najlepiej jeśli zostaną wcześniej poddane obróbce termicznej. Utrudni to rozwój grzybów. Lepiej też nie korzystać z paneli typu klik, montowanych bez klejenia. Najczęściej ich spód jest wykonany z mniej wartościowego drzewa (np. sosny) i łatwo wtedy o zawilgocenie.  

 

Deski takie należy montować na klej do podłoża. Najlepiej by powierzchnia miała jak najmniej małych elementów, gdyż w szczelinach może się zbierać woda. Dobrym pomysłem jest również wypełnienie szczelin między deskami specjalnymi uszczelkami. 

Ponadto, deski musimy odpowiednio przygotować. Te wykonane z drewna egzotycznego (w tym także teak'u) należy poolejować, by nadać im twardości i wytrzymałości. Drewno rodzime wystarczy zaimpregnować elastycznym lakierem. 

Drewna można użyć w łazience również na ścianachDrewna można użyć w łazience również na ścianach Joyful on Unsplash

Niezależnie od tego, jak dobrze zostanie wykonana podłoga, należy zbierać z niej nadmiar wody i w miarę możliwości dbać o stałe wietrzenie. W ten sposób będzie można cieszyć się niezwykłą podłogą w łazience przez długie lata.