Wyglądają jak zamki z piasku. A to prawdziwe osiedle domków jednorodzinnych

Z daleka mogą się wydawać ogromnymi zamkami z piasku, ale jak się okazuje, jest to luksusowe osiedle domków jednorodzinnych. Ich niesamowity wygląd zdaniem autorów ma przypominać ruch fal na morzu. Efekt jest niesamowity.

Niecodzienne osiedle powstało na zachodnim wybrzeżu Meksyku. Jego nietypowa architektura i odwołania do lokalnych tradycji zachwyciło krytyków architektury na całym świecie.

Pierwsze, co od razu rzuca się w oczy, to nietypowy kształt budynków. Nie posiadają kątów prostych, ani prostych ścian. Wszystkie raczej przypominają jakąś organiczną strukturę niż przygotowany od początku do końca projekt budowlany. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Najnowszy projekt założonego w 1986 roku biura Zozaya Arquitectos z Meksyku to zespół budynków zbudowanych w miejscowości Punta Majahua.

Zozaya Arquitectos

Sześć oddzielnych, ale przenikających się formą, budynków powstało na wybrzeżu obok oceanu. Każdy z nich posiada od pięciu do ośmiu apartamentów, co daje łącznie liczbę 39 oddzielnych lokali.

Inspiracje tradycją

Nie tylko kształt budynków zapada w pamięci. Niezwykły jest również materiał budowlany użyty podczas budowy. To lokalny kamień, obrobiony przez miejscowych rzemieślników. Używany w tym regionie od setek lat.

Zozaya Arquitectos

Fasada domów nawiązuje do kształtów fal na oceanie, ale charakterystyczny kolor odnosi się do lokalnych kolorów skał i gleby. Skomplikowany układ ścian i przejść nie tylko świetnie wpisuje się w lokalny charakter, ale również ułatwia wzajemną wentylację grawitacyjną, tworząc naturalne korytarze powietrzne. 

 

Mimo iż bryła budynków nadaje im dynamicznego charakteru, to ściany są wyjątkowo grube. By zapewnić odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom. W dzień zapewniają odpowiedni chłód, natomiast w nocy wolniej się wychładzają. 

Zozaya Arquitectos

Inny bardzo ciekawym elementem budynków są charakterystyczne daszki, wykonane z wysuszonych liści palm. Te znane w lokalnej architekturze daszki noszą nazwę palama. Palama nie tylko pokrywają dachy werand i tarasów, ale również stanowią dachy samych budynków.