Zostaje tylko Gucci. Główny budynek imperium Donalda Trumpa traci najemców

Trump Tower to główna siedziba imperium byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Również on musi się liczyć ze zmniejszonym zainteresowaniem najemców lokali. Trump Tower bowiem traci ich bardzo szybko, pomimo prestiżowej lokalizacji.

Donald Trump to 45. i były prezydent USA, ale przede wszystkim zamożny przedsiębiorca. Zajmuje się głównie nieruchomościami, przede wszystkim budynkami biurowymi, hotelami i polami golfowymi. Trump Tower to siedziba jego The Trump Organization.

Najemcy opuszczają królestwo Trumpa

Trump Tower znajduje się w sercu Manhattanu, pierwsze pięć pięter zajmuje galeria handlowa mieszcząca np. luksusowe marki odzieżowe i biżuteryjne. Kolejne trzydzieści pięter zajmują biura organizacji Donalda Trumpa, a na ostatnich piętrach znajdują się apartamenty. Wśród nich trzypoziomowy penthouse samego właściciela, gdzie mieszkał przed wyprowadzką do Białego Domu. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Problemy z najemcami dotyczą dolnych pięter, w których mieści się galeria handlowa. Jak donosi "New York Times" większość dotychczasowych lokatorów galerii planuje ją opuścić. Wśród nich dziennikarze popularnej gazety wymieniają między innymi: markę Nike, Commercial Bank of China czy luksusową markę biżuterii Tiffany & Co.

Część z nich opuściła już lokale, a część nie przedłużyła umowy i mają opuścić budynek z końcem jej trwania. Wyjątkiem jest również luksusowa marka Gucci, która w zeszłym roku przedłużyła umowę najmu do 2026 roku. Niestety, nie podano do publicznej wiadomości, ile wyniósł czynsz. Wiadomo jedynie, że był niższy niż wynegocjowany wcześniej. 

Odpływ najemców nie jest obecnie dla właścicieli obiektów handlowych na Manhattanie niczym zaskakującym. Sporo marek rezygnuje z kosztownej obecności w wielu z nich. Powodem są ograniczenia poruszania się spowodowane próbami opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, co powoduje dużo mniejsze zainteresowanie odwiedzinami w galeriach czy skuteczność ekspozycji sklepowej. Przykładowo, inna wielka marka odzieżowa - Ralph Lauren - w ogóle zrezygnowała z ekspozycji swojego flagowego sklepu przy Piątej Alei i podnajęła swoją powierzchnię marce Mango. 

 

Trump Tower

Słynny budynek Donalda Trumpa z charakterystyczną "postrzępioną" fasadą został wybudowany 1983 roku, zaprojektował go Der Scutt. To właśnie z nim związane są kontrowersje dotyczące zatrudniania przez Trumpa nielegalnych emigrantów z Polski. Przy wyburzaniu poprzedniego budynku mieszczącego się w miejscu Trump Tower było zatrudnionych 200 Polaków, którzy ostatecznie nie otrzymali pełnych wynagrodzeń pomimo pracy po 12 godzin dziennie i spania na placu budowy. 

Fasada Trump TowerFasada Trump Tower wikipedia / Achim Hepp

Budynek ma 202 metry wysokości i nie jest bynajmniej najwyższym wieżowcem należącym do Donalda Trumpa w Nowym Jorku. Palmę pierwszeństwa dzierży Trump World Tower wybudowany w 2001 roku. To apartamentowiec o wysokości aż 262 metrów. 

Okładka oryginalnego wydania gry z 1997 rokuOkładka oryginalnego wydania gry z 1997 roku wikipedia

Co ciekawe, sam budynek Trump Tower został uwieczniony na okładce gry GTA, która zadebiutowała w 1997, rozpoczynając słynną serię. 

Źródło: NYT