Energia w nowym domu, czyli jak przepisać na siebie licznik prądu.

Przeprowadzka do nowego mieszkania to emocjonalny rollercoaster. Z jednej strony radość ze spełnionego marzenia i nowego etapu w życiu, z drugiej - wiele pracy i mnóstwo formalności. Jedną z nich jest podpisanie umowy na prąd - w końcu bez elektryczności trudno funkcjonować. Jak przepisać licznik prądu na siebie? Jak wybrać ofertę energii, która się opłaca?

Przepisanie licznika prądu – niezbędna formalność

Przeprowadzać do nowego mieszkania lub domu można się z wielu powodów. Jednak w każdym przypadku posiadaczem licznika prądu będzie dotychczasowy właściciel lokalu. Czasem będzie to osoba, od której kupiłeś mieszkanie, czasem zmarły, po którym odziedziczyłeś dom, a czasem po prostu deweloper. Jeśli chcesz, aby rachunki za energię elektryczną przychodziły na Twoje nazwisko, a prąd bez przeszkód płynął w mieszkaniu, potrzebujesz dokonać przejęcia licznika. W tym celu niezbędny jest kontakt ze sprzedawcą energii.

Jak przepisać licznik prądu – możliwości

Przejęcie licznika energii to proces, który w większości przypadków opiera się na dwóch głównych elementach – zmianie właściciela licznika oraz nowej umowie na prąd. Dużą rolę, szczególnie w pierwszej części, pełni protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, w którym podaje się dane licznika oraz dotychczasowego i nowego właściciela lokalu. Wybiera się też parametry nowej umowy.

Taki dokument można do sprzedawcy energii dostarczyć osobiście – odwiedzając salon stacjonarny. Bardzo często umożliwia się też klientom przesłanie wniosku drogą mailową. Stosunkowo nową możliwość stanowi przepisanie licznika całkowicie online, w zaciszu własnego domu, z pominięciem pracowników salonów czy konsultantów. Chodzi o specjalne portale, które krok po kroku przeprowadzają klienta przez proces zmiany właściciela urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego.

Jak działa przepisywanie licznika prądu przez internet?

Obecna sytuacja związana z pandemią pokazała, że internetowe narzędzia obsługowe są naprawdę bardzo ważne i ułatwiające życie. Dzięki nim opisywany proces przejęcia licznika prądu, zamiast zająć kilka godzin czy dni, może potrwać zaledwie 15 minut. Jak to możliwe? Przykładem jest portal „Przejmij licznik” od innogy Polska. Umożliwia on zawarcie nowej umowy wraz z przepisaniem licznika. W serwisie uruchomiono 3 ścieżki przejęcia - wybierasz tę, która odnosi się do Twojej sytuacji. Mamy więc:

  • Przejęcie licznika od innego klienta innogy – kiedy np. kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym
  • Przejęcie licznika po osobie zmarłej – jeśli odziedziczyłeś mieszkanie
  • Przejęcie licznika od dewelopera – jeśli kupiłeś nowo wybudowany lokal.

Kolejne kroki to wypełnienie potrzebnych danych i załączenie niezbędnych dokumentów. Na koniec należy jeszcze wybrać ofertę energii, z której chcesz skorzystać – to ona stanowić będzie kluczowy element nowej umowy. I to wszystko – gotowe dokumenty zostaną przesłane mailem, w którym wystarczy kliknąć w link, by potwierdzić i podpisać umowę wirtualnie. Prawda, że proste?

Dlaczego warto przepisać licznik online?

Załatwianie formalności w salonie stacjonarnym może być kłopotliwe. Wymaga umówienia się na wizytę lub oczekiwania w kolejce. Nieunikniony jest też dojazd do punktu obsługi oraz tłumaczenie krok po kroku, co chciałbyś załatwić. Zajmuje to mnóstwo czasu. Chociaż w wielu przypadkach konsultanci pomagają przejść przez proces i doradzają przy wyborze oferty prądu, to jednak załatwiając sprawę online możesz na spokojnie zastanowić się nad proponowanymi ci ofertami. Przeanalizować je i dopiero potem podjąć decyzję i dopełnić formalności. Nie można też ukryć, że automatyzacja umożliwia przyspieszenie całej procedury. Ogromną wartością dla tych najbardziej zapracowanych jest też to, że przez internet przepiszą licznik o każdej porze – nawet w środku nocy.

Jaką ofertę energii elektrycznej wybrać?

Wybierając ofertę prądu należy zwracać uwagę na to, czy będzie ona opłacalna. Warto zastanowić się nad grupą taryfową dopasowaną konkretnie do Twojego trybu życia (użytkowanie równomierne, a może nasilone nocą lub w weekendy), a także możliwymi dodatkowymi usługami (np. pomocy fachowców). Cenne jest też poszukiwanie oszczędności – atrakcyjne są wszelkiego rodzaju bonusy, obniżki i upusty.

Przykładem takiej oferty jest „6 Miesięcy z Rabatem Eko”, którą znajdziesz na portalu „Przejmij licznik” od innogy Polska. To propozycja, w której zyskuje się 25% niższą cenę energii przez pierwsze pół roku trwania 3-letniej umowy. W kolejnych miesiącach gwarantowane jest 4% rabatu od cen taryfowych. Dodatkowo, decydując się na tę ofertę, wspiera się rozwój odnawialnych źródeł energii. W jaki sposób? Stała, miesięczna, kilkuzłotowa opłata umożliwia innogy kupno tzw. gwarancji pochodzenia. Stanowią one potwierdzenie, że ilość energii równa Twojemu zużyciu zostaje wytworzona z odnawialnych źródeł. To właśnie takich ofert, łączących ekonomiczne i ekologiczne korzyści, warto szukać u sprzedawców energii.

Przepisanie licznika prądu i zawarcie nowej umowy to niezbędne formalności, których trzeba dopełnić, by móc cieszyć się energią elektryczną w nowym domu. Dzięki internetowym narzędziom cały proces jest dużo prostszy i mniej czasochłonny.