To nie jest kraj dla ludzi z dziećmi - przynajmniej jeżeli starają się o kredyt

Obecnie większość mieszkań jest kupowanych przez inwestorów, ale rodziny, które myślą o pierwszym własnym lokum muszą często posiłkować się kredytem. I tutaj nie ma dobrych wiadomości. Małżeństwom posiadającym dzieci jest trudniej o uzyskanie kredytu.

By otrzymać kredyt mieszkaniowy w banku, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać wkład własny, który najczęściej wynosi ok. 20 proc. wartości nieruchomości. Trzeba pochwalić się również zdolnością kredytową. Ale to nie koniec. Ważna jest również liczba dzieci. 

To nie jest kraj dla kredytobiorców z dziećmi

Bycie rodzicem to na pewno wielka radość i przywilej. Niestety, posiadanie dzieci nie jest gloryfikowane przez bankowych analityków, którzy decydują o wysokości udzielonego kredytu mieszkaniowego. 

Na co może liczyć rodzina posiadająca dzieci w kontekście zdolności kredytowej policzyli eksperci Expandera. Według nich posiadanie dzieci przy zarobkach poniżej 7 tys. złotych wpływa znacząco na oferowane przez banki kredyty. 

Chcesz kredyt? Lepiej nie miej dzieci

Samotna para przy zarobkach 10 tys. zł netto miesięcznie może otrzymać kredyt w wysokości nawet 1,2 mln złotych, to ta sama para z trójką dzieci może liczyć jedynie na 988 tys. zł.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<

Na największe nierówności są niestety narażone pary, które zarabiają najmniej. Dla przykładu, małżeństwo bezdzietne przy miesięcznym dochodzie rodziny wynoszącym 4 tys. zł może otrzymać kredyt w wysokości 374 tys. zł. Ale gdyby ta para posiadała choćby jedno dziecko, ich możliwości spadają o mniej więcej połowę, do poziomu zaledwie 170 tys. zł. Warto przy tym dodać, że gdyby dzieci było więcej, możliwość otrzymania kredytu się zupełnie zamyka.

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Przy łącznych zarobkach w wysokości 5 tys. zł. netto miesięcznie para bezdzietna może wnioskować aż o 561 tys. zł kredytu mieszkaniowego, ale posiadając trójkę dzieci, otrzyma jedynie 53 tys. zł. Ponad pół miliona złotych mniej. 

Źródło: Expander.pl