Piec kominkowy - ciepły i niepowtarzalny klimat we wnętrzu

W chłodne jesienne wieczory i poranki przyda się efektownie wyglądający piec kominkowy, który skutecznie ogrzeje wnętrze. Ale to nie koniec zalet tego urządzenia popularnie nazywanego kozą. Może być ono także świetną alternatywą dla tradycyjnego kominka z wkładem. Nie potrzebuje bowiem obudowy, więc jego montaż jest znacznie prostszy i szybszy.

Na rynku znajdziemy piece kominkowe o różnych mocach. Najlepiej, jednak jeśli moc urządzenia dobierze doświadczony fachowiec. Nie może ona być ona zbyt mała, gdyż wtedy piec nie zapewni oczekiwanej temperatury w pokoju; ani za wysoka – będzie w nim za gorąco. Orientacyjnie przyjmuje się, że w dobrze ocieplonym domu 1 kW mocy pieca wystarcza do ogrzania 10 m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 m. Dodatkowo ciepło można również uzyskać z rury przyłączeniowej do komina, która powinna mieć odpowiednią długość i średnicę.

Koza ogrzeje jedno pomieszczenie lub cały dom

Najpopularniejsze są piece kominkowe o małej mocy przeznaczone do ogrzewania jednego pomieszczenia – najczęściej jest to salon, ale można też zamontować kozę w sypialni. Modele o dużej mocy (np. 17-19 kW) dostępne są w wersji z płaszczem wodnym lub z dystrybucją gorącego powietrza. W tym pierwszym wariancie łączy się je z instalacją centralnego ogrzewania wyposażoną w grzejniki, w drugim – z siecią kanałów rozprowadzających ogrzane w palenisku powietrze do poszczególnych pomieszczeń.

Piece kominkowe i kominki o różnych mocach zajdziesz na Merkury Market

Wygląd pieca kominkowego a styl wnętrza

Na wybór urządzeń nie można narzekać. Mamy modele uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a dla wielbicieli najnowszych trendów kozy o geometrycznych, prostych formach (np. walca, prostokąta). Natomiast w domach o stylistyce rustykalnej, w stylu vintage świetnie sprawdzą się modele tradycyjne, niekiedy nawet z fajerkami i piekarnikiem.

Korpus urządzenia może być wykonany z żeliwa lub stali. Pierwszy materiał ułatwia tworzenie wymyślnych kształtów oraz zdobień, co nadaje piecom elegancki wygląd. Mogą być one dodatkowo emaliowane w różnych kolorach – na przykład zielonym, beżowym czy czerwonym. Z kolei ze stali wykonuje się najczęściej kozy o nowoczesnym wyglądzie. Niektóre modele mają również efektowną obudowę z ceramiki lub kamienia.

Ciekawy model pieca kominkowego w promocyjnej cenie znajdziesz na Merkury Market

Właściwy komin i napływ powietrza do spalania

Komin przeznaczony do odprowadzania dymu musi być szczelny, odporny na wilgoć, wysoką temperaturę i usytuowany jak najbliżej miejsca, w którym zamierzamy ustawić, piec kominkowy. Ponadto średnica przewodu kominowego nie może być mniejsza niż średnica wylotu spalin z urządzenia. Odpowiedni przekrój, a także długość przewodu mają wpływ na ciąg w kominie. Nie może być za słaby, bo wtedy dym i sadze mogą cofać się do pomieszczenia. Z kolei zbyt mocny powoduje szybsze spalanie drewna.

Aby zapewnić dopływ powietrza do spalania, należy go doprowadzić z zewnątrz kanałem nawiewnym bezpośrednio do komory paleniska. Ułatwia to specjalny króciec, który jest montowany fabrycznie z tyłu lub na dole paleniska pieca.

Odpowiednie paliwo

Aby podczas palenia w kozie drewno nie kopciło się, powinno być ono suche, czyli jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%. To oznacza składowanie świeżo ściętego drewna około 2 lat (w zależności od rodzaju) w przewiewnym miejscu. Inny rodzaj paliwa to brykiety z mieszanki trocin w formie cegiełek. Natomiast w specjalnych modelach pieców można stosować pelety, czyli sprasowane pod ciśnieniem trociny w postaci niewielkich granulek.

Zobacz wideo "Gwałtownego spadku cen się nie spodziewam". Bartosz Turek o rynku nieruchomości w dobie koronawirusa
 
Nowe zasady palenia w piecach kominkowych i kominkach

Zwróćmy uwagę na to, że w ramach nowego Programu Ochrony Powietrza (POP) dla Mazowsza zakazano m.in. używania kominków i pieców kominkowych w dni, w których wartość zanieczyszczenia pyłem PM 10 będzie wyższa niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. Za złamanie tego zakazu przewidziano zarówno dla osób fizycznych, jak i gmin wysokie kary. Z zakazu zwolnieni są jednak mieszkańcy, dla których kominek lub koza są jedynym źródłem ogrzewania w domu.

Pamiętajmy również o tym, że od września 2019 roku zgodnie z uchwałą antysmogową dla Krakowa, zabronione jest palenie drewnem w kominkach i piecach kominkowych.