Gdzie w Polsce wybudowano najwięcej, a gdzie najmniej nowoczesnych domów z drewna?

Drewniane domy w ubiegłym roku najczęściej budowane były na terenie województwa małopolskiego, gdzie powstało aż 14 procent wszystkich tego typu budynków. Na tę technologię często decydowali się również mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego - po 12 procent. Najmniejszą popularnością cieszyła się ona w województwach świętokrzyskim, podlaskim, a także opolskim i mazowieckim.

Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 68 proc. wszystkich nieruchomości z drewna wybudowana została na terenach wiejskich. To wynik raportu przygotowanego przez Oferteo.pl. (polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami). Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

oferteo.pl

Dom szkieletowy najpopularniejszy

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wybudowanie drewnianego domu, najczęściej stawiali na prostą i stosunkowo tanią technologię szkieletową. Ten sposób stawiania budynków przywędrował do nas z Kanady, dlatego bardzo często są one nazywane „kanadyjczykami”. Stosując tą technologię można zamieszkać w własnym domu w 3-4 miesiące od rozpoczęcia budowy.

Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest budowa domu z bali, wybierane było tylko w 1 na 10 przypadków. Tego typu proces budowy jest dłuższy, a koszty znacznie wyższe, co z pewnością nie przysparza mu popularności.

– Szukając ekipy budowlanej do budowy domu drewnianego, warto wziąć pod uwagę, że stosunkowo niewiele jest firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Dobrze jest zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, zapoznać się z wykonanymi wcześniej zleceniami oraz opiniami poprzednich klientów – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Projekt z katalogu kontra indywidualny

Ciekawą zmianą w stosunku do roku poprzedniego jest znaczny spadek zainteresowania indywidualnymi projektami nieruchomości. W 2018 roku aż 62 proc. domów z drewna zostało zaprojektowanych przez architekta na zamówienie inwestora. Natomiast w 2019 roku z takiej opcji skorzystało już tylko 52 proc. badanych. Pozostałe 48 proc. zdecydowało się na zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym.

Coraz większe drewniane nieruchomości

Domy z drewna wybudowane w ostatnim roku najczęściej miały powierzchnię do 100 m2. Na taki metraż zdecydowało się 43 proc. inwestorów. Co ciekawe, rok wcześniej odsetek ten wynosił aż 50 proc. Widać zatem dość wyraźny spadek zainteresowania najmniejszymi domami.

oferteo.pl

Rzadziej niż w roku poprzednim decydowano się także na budowę domu o powierzchni od 101 do 150 m2. W 2019 roku takie budynki stanowiły 38 proc. wszystkich drewnianych nieruchomości, a rok wcześniej cieszyły się zainteresowaniem o 2 punkty procentowe większym. W ostatnim czasie wzrósł natomiast odsetek domów drewnianych o metrażu od 151 do 200 m2 (z 8 do 13 proc.), a także powyżej 200 m2 (z 2 do 6 proc.).

Źródło: Oferteo.pl