Kościół dostał grunt na Warmii za ok. 56 mln zł i wybuduje tam hotel oraz SPA

Bartłomiej Baranowski

Jak ustalili redaktorzy serwisu OKO.press, kościół otrzymał od państwa grunty o łącznej wartości około 56 mln zł. Na wspomnianym gruncie miały powstać gospodarstwa rolne, ale ostatecznie stanie tam czterogwiazdkowy hotel ze SPA.

Rybaki. Niewielka wieś nad Jeziorem Łańskim, największym i najgłębszym na Pojezierzu Olsztyńskim. To tutaj na gruntach udostępnionych kościołowi ma powstać ogromna inwestycja hotelowa za około 300 mln zł, donosi serwis OKO.press.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Hotel, SPA, kąpielisko

Na gruntach udostępnionych kościołowi (szczegóły dalej) ma powstać ogromne założenie turystyczne. Na cyplu w kształcie koniczyny zostanie wybudowany hotel (czterogwiazdkowy) z pokojami na 710 osób, sale konferencyjne mogące pomieścić 1,3 tys. osób, restauracja o prawie hektarze powierzchni oraz basen i SPA. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Ponadto, teren wokół inwestycji ma zostać wzbogacony o kolejny basen i inne obiekty sportowe. Również o bar nad jeziorem, kąpielisko z pomostem oraz 35 indywidualnym willi z setką apartamentów. Cała inwestycja ma kosztować około 300 mln zł, z czego budowa samego hotelu to koszt rzędu 15 mln zł. 

Grunt od państwa

W materiale serwisu OKO.press przedstawiona jest szczegółowa historia pozyskiwania terenu przez władze kościelne na przestrzeni lat. - "Warmiński Kościół dostał już w Rybakach 70 hektarów gruntów, wartych nawet 55,9 mln złotych. Z tego 26 hektarów za poprzednich rządów PiS i w sumie 43,4 hektarów od czasu wygranej PiS w wyborach 2015 roku" - czytamy na łamach wspomnianego serwisu. 

Walka o ten atrakcyjny grunt rozpoczęła się w 2007 roku, gdy Caritas Archidiecezji Warmińskiej otrzymał 26 hektarów ziemi i położonych na niej budynków rządowego ośrodka w północnej części Rybak. Wycena tego terenu opiewała na kwotę 11,4 mln złotych. Dekadę później olsztyńskie parafie otrzymały kolejne 16,6 hektarów atrakcyjnych terenów tuż nad jeziorem (wycenionych wówczas na 17 mln zł). 

To nie koniec. W tym samym i następnym roku (2017-18) urzędnicy z Agencji Nieruchomości Rolnych przekazali władzom parafii kolejne 26,8 hektara. Przy takiej samej wycenie działki byłyby warte 27,8 mln złotych. Co łącznie daje wartość ponad 56 mln zł.

 Darmowa działka

Jak pisaliśmy miesiąc temu , tylko z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) władze kościelne otrzymały w 2019 roku 200 hektarów. Przekazywanie gruntu na rzecz kościoła reguluje artykuł 70a ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. 

Umożliwia on nieodpłatne przekazywanie kościelnym osobom prawnym (m.in. parafiom i diecezjom) gruntów rolnych, należących do Skarbu Państwa. Grunty przekazane w ten sposób mają zrekompensować Kościołowi utratę nieruchomości rolnych, które państwo przejęło w latach 50. i 60. Dokładnie sprawę opisuje serwis OKO.press.

 Źródło: OKO.press

WIĘCEJ O:

hotel Kościół spa
 
Weź udział w dyskusji (182)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"