Ten budynek rozsławiła niesamowita feeria barw. Poznaj różowy meczet

Nasir ol-Molk to jeden z najwspanialszych zabytków islamu. Irański meczet przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata, oferując jeden z najpiękniejszych świetlnych spektakli, jakie można zobaczyć w budynkach.

Nasir ol-Molk to jeden z najbardziej przykuwających uwagę budynków na świecie. Różowy meczet mieści się Sziraz w Iranie. Jego bryłę można uznać za całkowicie tradycyjną, jednak to, co dziewiętnastowieczni twórcy budynku zrobili z wnętrzem, budzi zachwyt.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Różowy meczetRóżowy meczet Mohammad Reza Domiri Ganji

Odwiedzających świątynię wita feeria barw. To dzięki witrażom, które zaprojektowano tak, by wpuszczały do środka jak najwięcej słońca.

Różowy meczetRóżowy meczet Źródło: https://www.needpix.com/photo/1760342/nasir-al-mulk-mosque-shiraz-iran-sun-window-mosque

Do dekoracji budynku wykorzystano różowe płytki, tego koloru użyto też w okiennym szkle. To odniesienie do perskiej kultury, w której kolor różowy był symbolem piękna. I właśnie przez dominację tego koloru świątynia określana jest jako różowy meczet.

Różowy meczet, czyli mariaż kultur

Eksperci podkreślają jednak, że meczet zbudowany za dynastii Qajar jest dowodem na przenikanie się kultur. Oprócz wzorów geometrycznych, klasycznych dla regionu, w budynku zastosowano też będące domeną europejską motywy kwiatowe. Kafelki wykorzystane do tego wzoru były pod koniec XIX w. importowane do Iranu z Wielkiej Brytanii i Francji.

Różowy meczetRóżowy meczet Julia Maudlin

Turystów i pielgrzymów zachwyca też bogactwo ornamentów, zdobień i kształtów. Róż jest kolorem dominującym, nie brak jednak innych akcentów - od żółci i zieleni, po błękit i fiolet.

Nasir ol Molk MosqueNasir ol Molk Mosque Matt Biddulph

Twórcy budowli nie mniejszą uwagę przywiązali do sufitu. Oprócz skomplikowanej geometrycznej formy cechuje go też bogactwo wzorów i kolorów użytych płytek.

Zobacz wideo Przygotuj domowe spa - przepisy na pachnące kosmetyki do kąpieli
Więcej o: