Tęsknisz za wakacjami w luksusowym hotelu? Koniec z rzucaniem ręczników na podłogę

Czy zagraniczne wakacje wchodzą w tym roku w ogóle w grę? Zanim władze udzielą nam odpowiedzi na to pytanie wydając rozporządzenie, warto sprawdzić, czy na pewno chcemy wyjeżdżać. Zasady, jakie zamierzają respektować hotelarze w Hiszpanii świadczą o tym, że wakacje mogą nie być beztroskie. Może już dziś warto więc zaplanować odpoczynek w polskiej kwaterze lub domku?

Hiszpański Instytut ds. Jakości Turystyki opublikował obszerny dokument zawierający rekomendacje dla hoteli, które wkrótce mają rozpocząć pracę w szerszym zakresie. Goście, którzy zdecydują się na wypoczynek w kompleksach, powinni przygotować się na liczne ograniczenia.

Są one na tyle poważne, że rozważenie w tym roku wakacji w prywatnej kwaterze, mieszkaniu czy domku, może wydawać się jedyną rozsądną alternatywą. W hotelach ograniczeń może być bowiem zbyt dużo.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Koniec z rzucaniem ręczników na podłogę i "porzucaniu" bielizny

Zmienią się, chociażby, zasady dotyczące ręczników. Do tej pory wiele osób rzucało je na podłogę - przez zwykłe zaniedbanie, albo w celu poinformowania obsługi, że ręcznik trzeba wymienić. Teraz takie zachowanie ma być zabronione. Ręcznik trzeba będzie umieścić w zapieczętowanej torbie.

To samo dotyczy bielizny - nie będzie można jej beztrosko pozostawić w łazience czy obok łóżka - musi znaleźć się w koszu lub torbie.

Zapomniałeś kremu? Pokojówka cię nie wpuści

Zdarza się, że turyści zapominają czegoś ze swojego pokoju - chcą znad basenu czy plaży cofnąć się po okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny czy materac. Wedle nowych zasad do pokoju nie będzie można jednak wejść, jeśli pokojówka rozpocznie w nim sprzątanie. Trzeba będzie poczekać, aż skończy.

Przygotuj się na wszechobecną dezynfekcję

Hotele mają podchodzić do kwestii dezynfekcji niezwykle rygorystycznie. Toalety ogólnodostępne w hotelach będą sprzątane i odkażane co najmniej sześć razy dziennie. W pokojach dezynfekcja będzie dotyczyć wszystkich powierzchni i przedmiotów - mebli, lamp, pilotów czy telefonów.

Minibary mogą zniknąć

Na tradycyjnych wakacjach może być trudniej o dostęp do napojów, również tych wyskokowych. Hiszpanie zalecają bowiem, by zlikwidować minibary. Mają funkcjonować wyłącznie, jeśli po każdej zmianie gościa powierzchnię da się zdezynfekować. Kto stał w kolejce po ulubiony letni koktajl, wie, że wprowadzenie tej zasady w życie może być problemem.

Zobacz wideo Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania?

Nie poprosisz nikogo o zatrzymanie windy

Uciążliwe może być także korzystanie z wind. Wspólne podróżowanie będzie bowiem dopuszczalne wyłącznie w gronie rodzin. Nikt obcy więc nie przytrzyma nam drzwi, pozwalając, byśmy "dosiedli się" do windy i na śniadanie czy obiad zjechali wspólnie.

Dystans społeczny obowiązuje wszystkich

W hotelu trzeba będzie pilnować odległości. Wszystkich - zarówno personel, jak i gości - mają obowiązywać zasady dystansu społecznego. Oznacza to również brak możliwości korzystania ze wspólnych długopisów czy płacenia gotówką. Najpewniej nie będzie też można dawać napiwków.

Zbędne ozdoby i meble mają zniknąć

Eksperci hiszpańskiej organizacji zalecają, by hotele usunęły z pokoi i korytarzy wszystko, co zbędne. Rzeźby, meble, ozdoby, które mają jedynie wartość estetyczną, mają zostać schowane.

Na co jeszcze muszą przygotować się goście? Tuż po przyjeździe przywitają ich maty dezynfekujące obuwie i mokre ściereczki do mycia bagaży. Nie brzmi to jak zachęta do idealnych wakacji. Wiele wskazuje na to, że te spędzone w tradycyjnym hotelu mogą nie być beztroskie.

Więcej o:
Komentarze (16)
Tęsknisz za wakacjami w luksusowym hotelu? Przez nowe zasady być może pokochasz kameralne kwatery
Zaloguj się
 • lucek10

  Oceniono 9 razy 7

  Nie tęsknię za wakacjami w luksusowym hotelu. Czy naprawdę wielkim poświęceniem jest wrzucenie ręcznika do worka zamiast rzucenia go na podłogę? Czy rozrzucanie majtek po pokoju jest jakaś przyjemnością? I czy trudno z tej przyjemności zrezygnować? Ludzie, bez przesady!

 • repres1

  Oceniono 10 razy 6

  Nie wybieram się na wakacje, ale...
  Szczerze powiedziawszy, żadne z tych ograniczeń nie przeszkadzałoby mi w wypoczynku. Nie jestem nadmiernie wymagający i takie drobiazgi ani trochę mi nie przeszkadzają. Chciałbym mieć w życiu wyłącznie takie "zmartwienia".
  Czy wirus choć trochę uświadomił nam, z jakich dupereli potrafiliśmy robić "życiowy problem"?

 • udet1124

  Oceniono 7 razy 5

  Jaki procen dotychczasowych turystów zdecyduje się na taki "wypoczynek"?

 • gordejuela

  Oceniono 3 razy 3

  I to jest naprawde takie starszne??Ze juz nie mozna sie zachowywac jak swinia i rzucac wszystko gdzie popadnei??Naprawde uwielbiacie tloczyc sie w windzie ??Napawde zaraz po wyjsciu z pokoju wchodzi tam sprzataczka/?Po co wypisywac takie idiotyzmy??Do wakacji ejszcze daleko,na Kaqnarach wszystko ejst juz czynne normalnei,zaczely jzu latac samoloty,nawet z mediolanu iz Petersburga.To wszytsko szybko wroci do normy

 • karollorak

  Oceniono 3 razy 3

  Może nowe zasady nauczą co niektórych porządku?!

 • drdr2

  Oceniono 3 razy 3

  Wcale rzucanie ręcznika na podłogę nie było zaniedbaniem. Wręcz takie są hotelowe instrukcje dla gości. Na podłodze, do wymiany, zawieszony, nadal używam.

 • america_n_beauty

  Oceniono 9 razy 3

  Wejść do windy z kimś nie można, ale wejść po nim do niej już tak :) - gros tych przepisów jest tworzona dla sztuki, aby udawać, że coś się robi..

 • avensis77

  Oceniono 3 razy 1

  Nienawidzę stacjonarnego wypoczynku, plaży, leżaków, hamaków i grilla. Lubię poznawać nowe miejsca, nowe kraje czy miasta. Ten rok jest dla mnie stracony. Już mam dość. Na wczasy w stylu PRL nie pojadę nawet za darmo.

 • kmartinek

  0

  W hotelu przynajmniej można liczyć na jakieś środki bezpieczeństwa a jak będzie w polskiej kwaterze czy domku? Właśnie w tym roku zdecydowanie wybieram hotel, choć niekoniecznie zagraniczny. Chętniej przyjmę jedzenie do pokoju niż miałbym tłoczyć się i ścigać po nie na stołówce z innymi nieprzerwanie niedojedzonymi gośćmi. Ręcznik, jak zawsze będę miał własny a zamknięty hotelowy bar wyjdzie mi tylko na zdrowie. W Polsce jest masa świetnych hoteli, w ayrakcyjnych miejscach i zdala od zgiełku a pogoda z roku na rok bardziej przyjazna niż na lazurowej wybrzeżu. Jest polowa maja a.ogromna większość hoteli ciągle niespełniona, co w normalnych okolicznościach, o tej porze roku było zjawiskiem niespotykanym. Naprawdę nie ma na co narzekać a urlop szykuje się udany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX