Gdzie i jakich działek szukają Polacy pod budowę domu?

Zakup działki to pierwszy etap procesu związanego z budową domu. Aby już na początku koszty tej inwestycji nie przerosły zakładanego budżetu, w 2019 roku najchętniej wybierane były działki o powierzchni od 1000 do 2000 m2, zlokalizowane na terenach wiejskich.

Jednym z istotnych czynników wpływających na całkowite koszty budowy domu jest lokalizacja działki. Oczywiście im mniejsza i mniej popularna miejscowość, tym tańszy może być zakup parceli.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez oferteo.pl (polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami) Polacy najchętniej budują domy na terenach wiejskich. Od lat cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. W 2019 roku to właśnie na wsiach powstało 61% wszystkich nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się nieduże miasta od 11 do 50 tys. (12%) lub poniżej 10 tys. (9%) mieszkańców.

Parametry brane pod uwagę przy wyborze działki

Przy wyborze lokalizacji inwestorzy kierują się przede wszystkim tym, czy dana okolica im odpowiada (66%). Dla 32% badanych kluczowe znaczenie ma cena danej działki, a dla 21% – odległość od miejsca pracy. Wśród pozostałych aspektów wskazywano odległość od szkół i przedszkoli (19%) oraz od miejsca zamieszkania rodziny (17%). W przypadku co piątego ankietowanego lokalizację zdeterminowała odziedziczona działka.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

W ostatnim roku najwięcej inwestycji powstało w województwach śląskim (13%), mazowieckim (12%) i dolnośląskim (11%), a najmniej w województwie opolskim oraz podlaskim (po 2%).

Jeśli chodzi o wielkość powierzchni przeznaczanej pod budowę, to w 2019 roku Polacy stawiali domy najczęściej na parcelach od 1000 do 2000 m2. Popularność działek takich rozmiarów co roku nieznacznie rośnie (38% w 2017, 41% w 2018 i 43% w 2019 roku).

materiały prasowe / oferteo.plmateriały prasowe / oferteo.plDom na działce zamiast mieszkania

Posiadanie własnego domu to spełnienie marzeń ponad połowy ankietowanych uczestniczących w badaniu. Natomiast 40% stwierdziło, że kierowali się względami finansowymi, gdyż budowa domu wydawała im się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno mieszkania.

Znajduje to potwierdzenie w praktyce, gdyż szacowany średni koszt wzniesienia domu w ubiegłym roku wyniósł aż 532 tys. zł. Z kolei jak wynika z danych serwisu Domiporta.pl., średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie pod koniec grudnia 2019 roku wyniosła 516 tys. zł.

Inne ważne przesłanki, którymi kierowali się inwestorzy to możliwość zwiększenia powierzchni mieszkalnej (36%), dla wielu osób zachętą był również ogród (37%).

materiały prasowe / oferteo.pl

Źródło: raport oferteo.pl

Więcej o: