Budujemy coraz mniejsze domy, ale płacimy za ich budowę coraz więcej

Z roku na rok zmniejsza się metraż budowanych domów jednorodzinnych. To o tyle ciekawe, że jednocześnie rośnie koszt ich budowy. W 2019 roku Polacy wydali średnio na budowę domów o 70 tys. zł więcej niż rok wcześniej - donosi badanie serwisu Oferteo.pl.

Już dwa lata temu pisaliśmy o ówczesnych tendencjach dotyczących wielkości budowanych domów - "Polak buduje dom. Chciałby mały ekologiczny domek, a wznosi willę z betonu". Materiał sprzed dwóch lat ukazywał obraz polskiego inwestora, który planował budowę małego uroczego domku, a koniec końców powstawał dużo większy dom, wybudowany kosztem materiałów niższej jakości. Obecnie Polacy faktycznie budują coraz więcej małych domków, ale jest to wynik rosnących cen, a nie przekonanie się do zrównoważonego budownictwa. 

Zobacz wideo Bronisław Komorowski o sytuacji mieszkaniowej w Polsce

Dom marzeń - tylko coraz mniejszy

Rosnące ceny mieszkań coraz częściej skłaniają Polaków do budowy własnego domu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Oferteo.pl (polskiego portalu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami), przeciętny koszt budowy domu w 2019 roku był wyższy o prawie 70 tysięcy złotych niż rok wcześniej.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Szacowany średni koszt wzniesienia domu w ubiegłym roku wyniósł aż 532 tys. zł. Warto w tym momencie nadmienić, że pod koniec grudnia średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie wyniosła 516 tys. zł - wynika z danych serwisu Domiporta.pl. 

Niestety, wraz z rosnącą ceną nie wzrasta liczba metrów użytkowych, a raczej spada. - Przeciętna powierzchnia użytkowa wybudowanego mieszkania wyniosła 88,6 m kw. i w porównaniu do roku 2018 zmniejszyła się o 1,7 m kw. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 133,8 m kw., natomiast w budynkach wielorodzinnych – 53,1 m kw. - czytamy w raporcie "Budownictwo w 2019 roku" opublikowanym przez GUS.

Budowa domu

Operat szacunkowy to jeden z podstawowych dokumentów potrzebnych, by otrzymać kredyt mieszkaniowy na budowę domu. Ale jak się okazuje oszacowanie, ile wyniesie budowa, nie jest łatwe nawet dla doświadczonych kosztorysantów znających realia polskich placów budowy. 

oferteo.pl

Aż 68 procent badanych przyznało, że koszt budowy okazał się wyższy, niż przewidywał kosztorys - wynika z badania przygotowanego przez Oferteo.pl. Co więcej, w przypadku 17 procent badanych szacowany koszt budowy wyniósł więcej o 26-50 procent. 

– Budowa domu to proces pochłaniający ogromne środki. Dla wielu z nas jest to największa inwestycja w życiu, przy czym aż 57 procent domów, które powstały w 2019 roku, zostało sfinansowanych ze środków pochodzących z kredytu. Warto więc poszukać możliwości obniżenia kosztów budowy. Porównując oferty różnych ekip budowlanych, projektantów lub dostawców materiałów, jesteśmy w stanie znaleźć opcję odpowiadającą nam nie tylko pod względem jakości, ale również ceny – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Źródło: alebank.pl

Więcej o:
Komentarze (10)
Budujemy coraz mniejsze domy, ale płacimy za ich budowę coraz więcej
Zaloguj się
 • krytek-7

  Oceniono 7 razy 7

  Jak stwierdzil Maliniak,ze jak rosna zarobki to musza rosnac tez ceny.I chyba wszystko jasne,dlaczego mniejsza chalupa jest drozsza.

 • jerzytop

  Oceniono 6 razy 6

  To jest tak samo jak z instalacjami fotowoltaiki
  Okazuje się ,że TERAZ po dopłacie i możliwości odliczenia wydatku w PiT-cie płacimy więcej jak przed tymi odliczeniami bo paniska z firm zwęszyły zysk i ceny poszybowały od razu do góry

 • wino0000006

  Oceniono 5 razy -3

  Raczej jest to wynik co raz bardziej durnych i restrykcyjnych przepisów. Na przykład zwiększania wymagań w zakresie izolacyjności termicznej budynków czy limitów zużycia energii nieodnawialnej.
  Do tego dochodzi wzrost w zakresie kosztów przygotowania dokumentacji projektowej.

 • marcin2pl

  Oceniono 26 razy -22

  Ja uważam, że te wzrosty to przede wszystkim naciąganie nieświadomych właścicieli. Osobiście byłem przerażony rozstrzałem cen, technologii w tym procesie i ostatecznie zrezygnowałem, bo to niepotrzebne ryzyko – niepotrzebne, bo na rynku są deweloperzy, którzy budują solidnie i w dobrej cenie. Osobiście wybrałem Osiedle Kolorowe i czekam na klcuze 😊

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX