Jak odkazić mieszkanie po chorobie zakaźnej? Ozonowanie, mgła ULV lub spirytus. Co wybrać?

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie lub, w razie konieczności, zlecić go profesjonalnej firmie.

Choroby zakaźne często rozprzestrzeniają się głównie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną - np. przez drogę kropelkową. Nie ulega jednak wątpliwości, że patogeny, np. wirusy, potrafią przetrwać na powierzchni różnych przedmiotów. Jak długo się tam utrzymują? W jaki sposób można się ich pozbyć, czyli zdezynfekować mieszkanie?

Wirusy potrafią przetrwać nawet kilka dni. Jak skutecznie odkazić nieruchomości?

Patogeny, które przedostaną się na papier, szkło, drewno i plastik mogą utrzymywać się w formie zdolnej do dalszej infekcji nawet kilka dni. Istnieje więc możliwość przeniesienia choroby na innych domowników lub gości nawet krótko po ustąpieniu objawów i osoby chorej.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

Dlatego nawet jeśli osoba chora wyzdrowiała, warto jeszcze raz zdezynfekować wszystkie dostępne powierzchnie i przedmioty. Szczególną uwagę trzeba zwracać uwagę na klamki, kurki, muszle toaletowe, brodziki, prysznice, zlewy i umywalki.

Warto pamiętać o odkażeniu powierzchni urządzeń elektronicznych, ze szczególnym naciskiem na smartfony, tablety, piloty do telewizora, przyciski w urządzeniach takich jak pralka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, kuchenka. Inne przedmioty codziennego użytku - np. klucze, również warto odkazić. Punktem roznoszenia się chorób mogą być też włączniki światła - tych jednak nie wolno czyścić wilgotną szmatką, należy używać nawilżanych chusteczek antybakteryjnych.

Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach
 
Chcesz odkazić mieszkanie lub dom? Nie używaj środków niebezpiecznych

Przy odkażaniu należy sięgać po dostępne w sklepach środki bakterio- i wirusobójcze, można wykorzystać do tego celu preparaty oparte na spirytusie. W razie potrzeby można wykonać je samodzielnie - wystarczy zmieszać substancję z wodą - 96 proc. alkohol jest bowiem zbyt stężony, by był bezpieczny dla naszych organizmów, a także otaczających nas przedmiotów.

Mieszkanie powinno zostać też dokładnie wywietrzone, należy wynieść śmieci - pamiętając o pozbieraniu wszystkich chusteczek higienicznych, warto też zrobić pranie.  Pościel i bielizna powinny być wyprane w temperaturze przekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Eksperci polecają też przywiązanie szczególnej uwagi do dezynfekcji sztućców i naczyń. Najłatwiej wybrać odpowiedni program w zmywarce - wiele dostosowanych jest do mycia naczyń w temperaturze 70-95 stopni.

Korzystanie z firm profesjonalnych usług

Właściciele nieruchomości mogą korzystać z usług firm zewnętrznych. Warto podkreślić, by w takich sytuacjach stosować się do wszelkich wytycznych dotyczących ochrony zdrowia. Środki stosowane w niszczeniu drobnoustrojów mogą przedostawać się kanałami wentylacyjnymi do innych lokali - stosowanie tego typu zabiegów musi być więc prowadzone przez profesjonalne podmioty. Stężenie danej substancji musi być bowiem dobrane do okoliczności.

Na rynku dostępne jest kilka technologii - np. ozonowania, które likwiduje nie tylko szkodliwe mikroorganizmy, ale i przykre zapachy. Są też firmy dysponujące tzw. generatorami mgły ULV. Wtłaczane pod ciśnieniem substancja dociera w nawet najdrobniejsze szczeliny.