Mieszkania podrożeją o 300 zł za metr przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Nowy pomysł rządu

Rząd chce, by kupujący mieszkania byli lepiej chronieni przed deweloperami, którzy popadają w problemy finansowe. Pracuje nad projektem powołującym do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Zdaniem części ekspertów może on doprowadzić do wyraźnego wzrostu cen mieszkań.

>>> Zobacz także: Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Zobacz wideo

Mieszkania w ciągu roku podrożały o ok. 15 proc, w stolicy cena powyżej 10 tys. zł za metr kwadratowy nie jest już zaskoczeniem. Analitycy przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny nadal będą rosły, tempo zwiększania się cen ma być jednak mniejsze.

Rząd pracuje nad nową ustawą. Możliwe, że mieszkania podrożeją

Dodatkowym impulsem, który może sprawić, że za metr kwadratowy lokum trzeba będzie płacić więcej może być nowa ustawa, nad którą pracuje rząd. W założeniu ma ona zapewnić kupującym nieruchomości lepszą ochronę np. przed bankructwem dewelopera.

Przepisy przewidują powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - deweloperzy byliby zmuszeni odprowadzać do niego składkę, która stała by się swego rodzaju poduszką finansową dla ewentualnych poszkodowanych.

Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnia, że przepisy chroniące kupujących już istnieją. Przyznaje jednocześnie, że wejście w życie przepisów może przełożyć się na ceny.

Po co wprowadzać składkę na fundusz w wysokości średnio 200 zł za mkw., a w Warszawie ponad 300 zł za mkw.? Przecież i tak deweloperzy doliczą składkę do ceny mieszkania. A już i tak obecnie szybują one w górę

- pyta cytowany przez dziennik.

Warto podkreślić, że taki poziom nowego zabezpieczenia byłby absolutnym maksimum. Bardziej prawdopodobne jest, że w pierwszych latach obowiązywania systemu składki, których wysokość określi rozporządzenie, będą jednak niższe. Ich dokładna wysokość nie jest jednak jeszcze znana.

Nowe obowiązki dewelopera

Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, odprowadzanie składek na nowy fundusz będzie  obowiązkowe. DFG ma chronić kupujących mieszkania zarówno przed upadłością dewelopera, jak banku prowadzącego tzw. rachunki powiernicze. Pieniądze, które kupujący wpłacają firmom budującym mieszkania, muszą bowiem być przekazywane właśnie na tego typu konta.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 

Więcej o:
Komentarze (12)
Mieszkania podrożeją o 300 zł za metr przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Nowy pomysł rządu
Zaloguj się
 • symulator-karmy

  Oceniono 11 razy 11

  Będzie poduszka finansowa dla kupujących... a gdy zabraknie na czternastki dla górników albo jakieś świadczenia z serii "plus", to się zrobi przesunięcie.

 • magda_breslau

  Oceniono 9 razy 9

  Rzad chce chronic kupujacych, pompujac i tak nadete ceny mieszkan.

  Nawet bez wirusa swiatowa gospodarka byla w kryzysie. Nawet bez wirusa pekajaca pod Polakami banka kredytowa zostawilaby tysiace ludzi bez kasy, bez domow i z niesplacalnym kredytem...

  Czy Partia ma plan na plage? Nie ma.

 • seaman_pl

  Oceniono 8 razy 8

  DFG to pospolita danina, nic więcej. Rząd szuka pieniędzy na lewo i prawo, ten pomysł nie ma nic wspólnego z ochroną nabywców

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 4

  pisowskie kacyki mają po 50 tys pensji i kupują mieszkania za gotówkę i wynajmują sÓwerenom. są zainteresowani aby ceny rosły bo będą mieli popyt na najem (wielu Polaków nie będzie stać nawet na kredyt) a wartość ich nieruchomości wzrośnie. dlatego za pisiego nierządu totalnego tak rosną ceny mieszkań (niskie stopy, straszenie pensjmi minimalnymi itd). dymajom pisiury swojego sÓwerena aż dudy mają czerwone.

 • bosman64

  Oceniono 3 razy 1

  Ceny mieszkan moga gwaltownie spasc jak korona wirus wytlucze polowe Polakow. Wczoraj znajoma wrocila z Mailand przez Niemcy. Nikt jej nigdzie na lotniskach nie pytal skad i dokad leci w Gdansku probowala zglosic sie do zakaznego prosto z lotniska - w arogancki sposob zostala WYSMIANA! i wyslana do domu. Jesli cos przywiozla to zarazi pewnie kilkanascie osob ze swojego otoczenia.

 • tomek160452

  Oceniono 1 raz -1

  "piniendzy nie ma i nie bendzie" J.V Rostowski

 • sselrats

  Oceniono 5 razy -1

  Jak ktos mysli, ze mieszkania sa drogie to niech se kupi taniej.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy -2

  Taniej nie bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX