Mieszkanie Plus to pikuś - niemiecka partia chce wybudować milion lokali socjalnych

Niemal wszystkie rozwinięte kraje zmagają się rosnącymi kosztami zakupu nieruchomości. W Polsce problem miał rozwiązać program Mieszkanie Plus, natomiast w Niemczech jedna z partii proponuje budowę miliona mieszkań socjalnych. Szanse na to są jednak niewielkie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dwa lata temu, że w budowie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Jak powszechnie wiadomo, nie udało się dotrzymać tej obietnicy. Tymczasem niemiecka partia Zielonych planuje zaoferować obywatelom jeszcze więcej. 

Milion obiecanych mieszkań

Od razu należy zaznaczyć, że w pomyśle chodzi o mieszkania pod wynajem, które są w Niemczech niezwykle popularne. Najem mieszkania wybiera ponad połowa Niemców. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: drogi zakup nieruchomości, wygoda, wyższa mobilność, itp. Mimo to mieszkań brakuje dla wielu obywateli i partia Zielonych (a konkretniej Sojusz 90/Zieloni) chce zaproponować projekt ustawy wspierającej budownictwo komunalne.

Ustawa ma sprawić, że na rynku pojawi się wspomniany milion dodatkowych mieszkań socjalnych. Co ciekawe, lokale miałyby powstawać przy współpracy z prywatnymi deweloperami, którzy mieliby być zachęceni dotacjami i ulgami podatkowymi. 

Według tego projektu firmy budowlane dostawałyby 20-procentową dotację do kosztów budowy oraz ulgi od różnych podatków (np. gruntowego, od działalności gospodarczej czy korporacyjnego). Jak uważa frakcja Zielonych w Bundestagu, dzięki zaproponowanemu programowi, będzie można w krótkim czasie zbudować nawet milion tanich mieszkań

Jakie szanse ma taka inicjatywa? Raczej niewielkie. Frakcja Zielonych jest jedną z mniejszych sił w niemieckim Bundestagu, obecnie posiada zaledwie 67 posłów spośród 709. Warto dodać, że trzy lata wcześniej podobne rozwiązanie próbowała przeforsować (bez powodzenia) partia Lewicy (Die Linke).  

Budowa mieszkań

Plan brzmi ambitnie, nawet jak na możliwości niemieckiej gospodarki, ale warto przytoczyć doświadczenie innych krajów. Np. Szwajcarzy 9 lutego w referendum odrzucili państwowe dotowanie budowy tanich mieszkań.

Z kolei w Polsce, po trzech latach działania programu Mieszkanie Plus, który miał polegać właśnie na budowaniu tanich mieszkań, powstał niecały tysiąc lokali w 2019 roku. Sytuacja wygląda trochę lepiej, gdyby przyjrzeć się liczbie wybudowanych mieszkań komunalnych i socjalnych (finansowanych z pieniędzy samorządów). Tych w 2019 roku powstało odpowiednio 1841 i 2472.

"W oparciu o szacunki inwestorów realizujących mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, w 2020 roku planuje się oddać do użytkowania ponad 3,6 tys. mieszkań" – napisano w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rozwoju. Liczby te w porównaniu do ambitnych założeń 100 tys. mieszkań w budowie czy miliona lokali w Niemczech nie brzmią zbyt atrakcyjnie.

Źródło: alebank.pl 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o: