"Uprzejmie donoszę, że 'X' wynajmuje mieszkanie...". Fala anonimów zalewa skarbówki

Sąsiedzi często "upewniają się", czy właściciele nieruchomości odprowadzają wszelkie należne państwu podatki. Donosu do fiskusa mogą obawiać się głównie ci, którzy mieszkanie wynajmują. Anonimy w tej sprawie są najpopularniejsze.

>>> Zobacz także: Bronisław Komorowski twierdzi, że najlepszym programem dotyczącym nieruchomości był MDM. O co w nim chodziło?

Zobacz wideo

Urzędy skarbowe w całej Polsce zalewa fala donosów. Jak wyjaśnia serwis Money.pl na anonimy najczęściej decydują się sąsiedzi. "Upewniają się", że dany właściciel nieruchomości dochował wszelkich obowiązków podatkowych.

Wśród donosów na pierwszym miejscu te dotyczące mieszkania

W samym tylko regionie Dolnego Śląska takich uprzejmych donosów było w zeszłym roku 3 tys. Daje to średnio aż 60 skarg dziennie. Informatorzy najczęściej pytają, czy X na pewno odprowadził podatek od wynajmowanego mieszkania. Donosy dotyczące zakupu samochodu są na drugim miejscu.

Donoszą nie tylko sąsiedzi, ale i byli lokatorzy. Są skorzy do kontaktu z urzędem skarbowym szczególnie wtedy, gdy z właścicielem nieruchomości rozstali się w gniewie. A o konflikt nietrudno - wystarczy odmienne stanowisko dotyczące zwrotu kaucji. Źródłem donosów są też małżonkowie (szczególnie byli), a także bliska rodzina.

W innych regionach kraju, jak podaje Bankier.pl, liczba donosów waha się od tysiąca do 4 tys. rocznie.

Donieść na właściciela mieszkania można nawet przez telefon

Donosy do skarbówki nie są zjawiskiem nowym. Dziś z urzędem znacznie łatwiej się jednak skontaktować - oprócz tradycyjnego listu można skorzystać też z adresu e-mail. Polacy do fiskusa nie muszą jednak nawet pisać. Skargę można złożyć korzystając z Krajowego Telefonu Interwencyjnego. W samym Wrocławiu tego typu sygnalistów było w zeszłym roku ponad 400.

"X nie uiszcza podatków" czyli co piszą ludzie w donosach

Co znajduje się w donosach? Przykładów jest wiele. - Donoszę, iż mieszkanie w (adres w Gdańsku), którego właścicielką jest pani (tu dokładne dane) jest wynajmowane przez jej syna innym osobom bez umowy najmu. Nie uiszcza on podatków. - Pan X (tu dokładne dane) z Gdyni jest posiadaczem mieszkań, stać go na wystawne przyjęcia dla znajomych i duże wydatki - to tylko kilka cytatów z donosów opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą"

Przedstawiciele fiskusa zapewniają, że anonimy są analizowane, jednak dla urzędników liczą się twarde dowody i fakty. Często okazuje się bowiem, że donosy są całkowicie bezzasadne. Ale jeśli mieszkanie wynajmujemy, a podatku nie odprowadzamy, nasza działalność może zostać ujawniona właśnie za sprawą "uprzejmego donosu".

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (142)
Uprzejmie donoszę, że X wynajmuje mieszkanie. Fala anonimów zalewa skarbówki
Zaloguj się
 • rlnd

  Oceniono 128 razy 104

  Gdy wieczorne zgasną zorze,
  Zanim głowę do snu złożę,
  Modlitwę moją zanoszę
  Bogu Ojcu i Synowi:
  "Dopie...ie sąsiadowi!
  Dla siebie o nic nie wnoszę,
  Tylko mu dosrajcie proszę."

 • annas11

  Oceniono 91 razy 67

  " nie jest wazne czy MNIE sie zycie poprawi - najwazniesze jest to ze ma POGORSZYC SIE SASIADOWI " smiac sie czy plakac ????????
  Tacy ludzie popieraja DOBRA ZMIANE - ktora demoluje ustroj i wymienia kadry -

 • saves

  Oceniono 55 razy 49

  Trzeba być idiotą, by nie zgłaszać wynajmu mieszkania. Przy kwocie 2300zł miesięcznie 200zł podatku to dużo? Tyle kosztuje spokojny sen i śmianie się z takich "uczciwych somsiadów"

 • januszpopkorniarz

  Oceniono 34 razy 28

  Osobiscie place podatek od wynajmu i jesli ktos nie placi to mi robi nieuczciwa konkurencje i wcale mi go nie szkoda jesli US go dopadnie.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 68 razy 28

  Akurat wynajem mieszkań jest często bardzo uciążliwy dla sąsiadów więc nic dziwnego że "ratują" się jak mogą ...

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 26 razy 24

  I słusznie. Ale jeśli informator wprost zarzuca komuś przestępstwo, wypisuje rewelacje o podejrzanie wystawnym życiu itp, a to się nie potwierdzi, to uważam, że Skarbówka powinna pomówionego obywatela o tym fakcie informować, aby mógł wnieść złożyć stosowny pozew w odpowiedzi na naruszenie dóbr osobistych. Bo nie może być tak, że fałszywe donosy będą li tylko kolejnym sposobem na uprzykrzanie życia innym.

 • rggg

  Oceniono 28 razy 22

  Podatki płacić trzeba, w normalnym państwie
  Donosić to jednak nieładnie
  Ale jak sobie pomyśle ze te podatki pójdą na TVPiS to mi się płacić odechciewa...

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 26 razy 18

  A wszystkie te donosy, koszty, nerwy można byłoby załatwić jedną reformą-podatkową.
  Firmy do VAT rejestrują się dobrowolnie przy obrotach do 500 000zł -inaczej nie muszą, wystarczy, że rozliczają się w sposób uproszczony, w cenach brutto, nie prowadzą ewidencji VAT etc. Zniknęłaby cała masa patologii i kosztów jej kontrolowania.
  Kwota wolna od opodatowania rocznie 24000zł, nikt by nie musiał kręcić że ma mniejszy obrót, wszystko by uczciwie co do grosza wykazywał i spał spokojnie, dopiero powyżej 24000 płaciłby 20% podatku.
  Podatek od spółek prawa handlowego-firm-CIT i od wynajmu zrobić na poziomie niskim-12% -każdemu by się opłacało wszystko ujawniać, po co ryzykować i narażać się na kary. Nawet przy wynajmie wielu mieszkań. A podatek katastralny płaciliby ci, co mają mieszkania, domy i w nich nie zamieszkują sami. I wtedy proszę bardzo, drobny procent od wartości, wszystko by się rynkowo unormowało.

 • wejsunek47

  Oceniono 16 razy 16

  uprzejmie donoszę ,że 17 % ludności rolniczej nie płaci podatku dochodowego ,ZUS i składek zdrowotnych (NFZ) a korzysta całą gębą z dróg,szkół,szpitali,socjalu, itd....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX