Powstała rezydencja inspirowana domem Teletubisiów, znajduje się pod Moskwą

Zaokrąglone linie sprawiają wrażenie, jak gdyby dom został wyciągnięty z popularnej parę lat temu bajki "Teletubisie". Niesamowita nieruchomość znajduje się w okolicach Moskwy, a internauci sprzeczają się o to, co było inspiracją.

Posiadłość nosi nazwę "Zatopiona w krajobrazie" i faktycznie, część konstrukcji przypomina domek umieszczony w zboczu niewielkiego wzniesienia. Niesamowite linie ścian są jednak dowodem, że cała konstrukcja od początku do końca jest wykonana przez człowieka. 

Dom Teletubisiów

Pierwszą osobą, która wystąpiła z propozycją właśnie takiej nazwy, jest dziennikarz związany z jednym z najpopularniejszych serwisów o architekturze na świecie Dezeen.com - Jon Astbury. Na jego łamach porównał projekt twórców ze studia Niko Architect do domku ze znanej bajki.

 

Elementami, które w obu przypadkach się powtarzają, są nieregularne linie ścian oraz dach pokryty trawą naturalnie przechodzącą we wzgórze. Linie budynku oraz kształt licznych świetlików zastosowanych w konstrukcji są bardzo delikatne, trudno znaleźć w tym projekcie kąty proste.

materiały prasowe / nikoarch.com

Czytelnicy bloga natychmiast zaczęli się spierać o to, czy wspomniany dom był inspirowany bajką, a może raczej serią książek Tolkiena. Dostrzegli bowiem w projekcie nawiązanie do słynnych domów hobbitów z książkowego Shire. Jeden z czytelników o "Zatopionym w krajobrazie" napisał wprost "Modern Hobbit House".

Angielski 'domek teletubisiów'Angielski 'domek teletubisiów' Thomas Guest / flickr.com

Co ciekawe, dom o podobnych założeniach powstał też w ojczyźnie Teletubisiów, czyli Anglii (konkretniej w hrabstwie Pembrokeshire). Miejscowa prasa od razu nazwała go domem teletubisiów, ze względu na zupełne przykrycie domu trawą.  

Dom jak z bajki

Pomijając zabawne podobieństwo do bajkowego domku teletubisiów, należy docenić niesamowicie nowoczesny kształt budynku oraz jego wykończenie. Rezydencja ma trzy sypialnie rozlokowane na około 300 metrach kwadratowych. 

materiały prasowe / nikoarch.com

Poza futurystycznym wyglądem budynek posiada ciekawy układ w kształcie litery U. Jest tak przemyślany, by światło dzienne doświetlało pomieszczenia, w których znajdować się pewnie będą mieszkańcy o danej porze. Rano słońce przedostaje się przez świetliki do salonu, a wieczorem do sypialni. 

Za projekt odpowiada rosyjskie studio Niko Architect z Moskwy. Nie podano kosztu inwestycji. 

Źródło: dezeen.com, nikoarch.com

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Powstała rezydencja inspirowana domem Teletubisiów, znajduje się pod Moskwą
Zaloguj się
 • hdtvpolska

  Oceniono 2 razy 2

  U mnie na wsi to 100% domów wtapia się w krajobraz. W tym celu nikt już nie hoduje krów ani drobiu. Wszyscy mają dopłaty unijne ale są ciągle za niskie.

 • hdtvpolska

  Oceniono 3 razy 1

  Rosyjscy architekci to wybitni specjaliści. Gratulacje. Sztuka Rosjan stanowi tabu w Polsce. Ktoś tu wymieni choć jednego malarza ? Nie bardzo bo przecież Putin to prymitywny Dyktator. Taki Kaczyński "kładzie" go intelektem jedną ręką.
  A za lekarzy "prezio" i zioberek wezmą się po operacji nogi.

 • ptakoryb

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jest to Hobbiton ale też ładnie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 1

  Co w tym szczególnego?
  Na całym świecie są tysiące domów wtopionych w krajobraz, często zaskakujących pomysłowością rozwiązań i kształtów.
  Fakt, że niektórych zadziwia wiadomość o tym, że Ziemia jest kulą i jakby sië wyszło od frontu i szło: prosto i prosto,tony się wróciło od strony ogrodu.
  To co tam inne zdziwienia.

 • pab13

  0

  Genialny projekt.
  Mój dom sama zaprojektuję, zasadniczo część już od dawna mam w głowie, ale w tym absolutnie mogłabym zamieszkać (domu, nie w tym kraju ; ), a teletubisiem nie jestem : )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX