Wynajmowali mieszkanie turystom, do ich drzwi może zapukać fiskus. Płacili za niskie podatki

Przy planowaniu zakupu mieszkania na wynajem krótkoterminowy warto przemyśleć kwestie związane z podatkami. Jeśli bowiem zostaniemy uznani za przedsiębiorcę, wysokość podatku od nieruchomości może znacznie wzrosnąć.

>>> Zobacz także: Dostałeś mieszkanie lub dom w spadku? Upewnij się, że na spadkodawcy nie ciążyły nieznane zobowiązania

Zobacz wideo

Decydując się na krótkoterminowy wynajem nieruchomości, lepiej upewnić się, że sposób rozliczenia podatków z tego tytułu nie będzie budził wątpliwości. Może się bowiem okazać, że o swoje upomni się fiskus. Nawet po wielu latach.

Przekonało się o tym małżeństwo z Krakowa, które w 2016 roku mieszkanie będące oficjalną siedzibą ich firmy wynajmowało turystom. Chodziło o tzw. najem krótkoterminowy - na doby. Przedsiębiorcy uznali, że skoro w danym lokalu działalności gospodarczej nie prowadzą, a sami zajmują się doradztwem, nie hotelarstwem, podatki od dochodów mogą płacić według niższej stawki. Przewidzianej dla lokali mieszkalnych.

Podatek od nieruchomości - tego nie warto zaniżać

Krakowskie władze z takim poglądem się nie zgodziły. Uznały, że danina powinna być odprowadzana wedle wyższego progu, tego, który obowiązuje w przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór dotyczący tej kwestii znalazł swój finał na wokandzie. Zarówno Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jak i Naczelny Sąd Administracyjny uznały bowiem, że racja stoi po stronie władz miasta. NSA stwierdził, że wynajmowanie mieszkania turystom miało charakter ciągły, zorganizowany i nastawiony na zysk. A to wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej. Mało tego - lokal został wskazany jako przeznaczony na cele tej działalności, nie na cele osobiste.

Jak duża jest różnica w podatku? W przypadku budynków lokalnych w 2020 roku wysokość podatku w Krakowie wynosi 0,81 zł za m. kw. Dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka jest wielokrotnie wyższa - wynosi 23,9 zł za m. kw. Za np. 50-metrowe mieszkanie w pierwszym wypadku podatek wynosi 40,5 zł, w drugim aż 1195 zł.

Konsekwencje opłacania podatku w nieprawidłowej stawce mogą spaść na nas nawet po latach. Trzeba się więc liczyć z tym, że fiskus może zapukać do naszych drzwi, ponieważ uzna, że danina powinna być jednak większa.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (12)
Wynajmowali mieszkanie turystom, do ich drzwi może zapukać fiskus. Płacili za niskie podatki
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 8

  a karczewski z pisu ten co zatulił na BEZPŁATNYM urlopie dla idei 400tys zł mieszkał w luksusowej willi na koszt Polaków (6tys miesiecznie). no ale kolesiom dudy to sie należy

 • polsilver100

  Oceniono 7 razy 7

  Za PRL nie było towaru ale wszystko inne było ok. Teraz jest towaru pełno kapusiów co niemiara, urząd finansowy, straż miejska, parkingi płatne itd. Sprzedaje się plebsowi to jako demokrację i wolność

 • adas_tornado

  Oceniono 5 razy 5

  morawiecki przytulil ziemie warta 70 mln za grosze a wy sie tutaj pinezkami emocjonujecie...

 • iszeng

  Oceniono 5 razy 5

  A co na to pan Banaś?

 • iremus

  Oceniono 9 razy 1

  Dobreeeee. Za większość wynajmów nieruchomości nie są odprowadzane podatki od rzeczywistych dochodów z wynajmu. Fikcja kwitnie podobnie jak rozrost pustej administracji .....

 • brytnej

  Oceniono 14 razy -4

  To nienormalne, że za "prywatny" wynajem jest inny podatek. Każdy dochód (płaca, dywidenda, wynajem, itd.) powinien rozliczać się tak samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX