Piękna sala koncertowa w Płocku pokryta dachem z trawy

Kulturalna mapa Płocka wzbogaci się niedługo o nowy obiekt. Właśnie rozstrzygnięto dwuetapowy konkurs na nową salę koncertową. Budynek będzie jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, a jego dach będzie pokryty trawą.

Nowy budynek o funkcji sali koncertowej w Płocku, pomimo swojej ogromnej kubatury nie pochłania przestrzeni, tylko się z nią łączy. To może być nowy symbol miasta. 

Dwuetapowy konkurs

Konkurs dotyczył opracowania nowej koncepcji budynku koncertowego oraz placu Nowy Rynek. Do rywalizacji zgłosiło się około setki studiów architektonicznych. Ostatecznie złożono 45 projektów, z których jury wybrało pięć najciekawszych koncepcji. Laureatom przyznano dwie nagrody oraz dwa wyróżnienia. Zwycięska praca należy do pracowni plus3-architekci. 

Wizualizacja budynku sali koncertowejWizualizacja budynku sali koncertowej materiały prasowe / http://plus3architekci.pl/

Twórcy projektu stali przed trudnym zadaniem, ponieważ budynek użyteczności publicznej o takim profilu stawia wiele wymagań projektowych. Architekci musieli wziąć pod uwagę doskonałą akustykę wszystkich sal, funkcjonalność, trwałość oraz energooszczędność. No i finalny projekt powinien być również wizualnie efektowny. 

Konkurs wygrała pracownia, która specjalizuje się w projektowaniu budynków o profilu muzycznym. W realizacji jest np. nowy kampus Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Pocztówka z Płocka

Z zewnątrz budynek zaskakuje prostą i lekką w odbiorze bryłą oraz ciekawą, półotwartą elewacją. Dach budynku zostanie w dużej części pokryty trawą, by nie zamieniać całego założenia w jeden wielki, betonowy kloc. Narożniki budynku podwijają się delikatnie ku górze, przełamując modernistyczną naturę budynku i tworzą delikatne wygięcia ścian. 

Sala koncertowa znajdzie się przy jednej z głównych arterii miasta, czyli na Nowym Rynku przy Alei Jachowicza. Władze miasta wprowadzić mają ponadto ograniczenie prędkości w okolicy sali koncertowej do 30 kilometrów na godzinę dla pojazdów. Wszystko po to, by przybywający do miasta mieli czas na podziwianie nowego założenia.

Wnętrze inspirowane dźwiękiem

Wewnątrz znajdzie się duże foyer oraz dwie sale koncertowe. - "Główna sala koncertowa to tętniące życiem serce budynku, dusza płockiej siedziby orkiestry. Podobnie jak sala kameralna, kolorystycznie jest absolutnie w opozycji do jasnego foyer i fasady budynku. Zasada kształtowania przestrzeni sali symfonicznej jest bezwzględnie podporządkowana wymogom akustycznym. Perfekcyjny shoe-box pozwala osiągnąć najwyższe parametry, najpiękniejszą barwę dźwięku." - czytamy w oficjalnej wiadomości prasowej. 

Wizualizacja wnętrza sali koncertowejWizualizacja wnętrza sali koncertowej materiały prasowe / http://plus3architekci.pl/

Cały budynek będzie miał 5537 metrów kwadratowych powierzchni oraz 201 miejsc postojowych w podziemnym parkingu. Główna sala pomieści 700 słuchaczy, natomiast mniejsza, kamerlana - 200. 

Źródło: plus3architekci.pl

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Piękna, nowa sala koncertowa w Płocku, pokryta dachem z trawy
Zaloguj się
 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 7 razy 7

  A kto przyjedzie podziwiać to dzieło, jak Płock jest praktycznie odcięty od świata. To jest prawdziwym problemem mieszkańców, miasto które nie ma ani porządnych połączeń drogowych, czy kolejowych, a komunikacja zbiorowa to jakiś trzeci świat, jakieś busiki do Warszawy.
  Co prezydent to sobie jakiś złoty sracz buduje. Poprzedni molo, wzdłuż brzegu, teraz jakaś sala koncertowa, a dookoła sypiące się ruiny. Każdy co bardziej inteligentny człowiek wyjeżdża na studia i już nie wraca do smrodów petrochemii. Do innych miast jak się pojedzie po 10 latach od ostatnich odwiedzin to można się zgubić, tak się układ komunikacyjny i samo miasto się zmieniło. A Płock jedno z bogatszych miast z jednym z największych zakładów chemicznych w Europie leży i kwiczy przez brak połączeń komunikacyjnych.

 • euzjebusz

  Oceniono 6 razy 4

  U nas umieszczanie trawy na grafikach z biura architektonicznego to wręcz zwyczaj, który pokrycia w rzeczywistości nie ma prawie nigdy. Osobiście jeszcze nie widziałem budynku, który miałby trawę i na wizualizacji, i w rzeczywistości. Chyba jeden z budynków UW albo jakaś biblioteka w Warszawie ma coś takiego. Poza tym nic.

 • marek20000

  Oceniono 3 razy 3

  Filharmonię otworzą Zenek Martyniuk wespół z babcią Marylą.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 2 razy 2

  Co to za debilstwo ograniczeń prędkości zaraza aktywistów rowerkowców dotarła do płocka i chce wam zapewnić większe korki! No i razem 900 słuchaczy a tylko 200 miejsc parkingowych założenie że każdy kierowca przywiezie jeszcze 3,5 pasażera jest debilne!

 • pedro.666

  Oceniono 2 razy 2

  "Władze miasta wprowadzić mają ponadto ograniczenie prędkości w okolicy sali koncertowej do 30 kilometrów na godzinę dla pojazdów. Wszystko po to, by przybywający do miasta mieli czas na podziwianie nowego założenia."

  Ja bym poszedł dalej: nakaz wysiadania z samochodów i przechodzenia 100 metrów piechotą (komenda "na prawo patrz", a w drugą stronę "na lewo"). Auto w tym czasie odpowiednie sużby przewiozą na lawecie.

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  Ech nasz mazowiecki Turkmenbasza bedzie zadowolony, teraz Struzik po 20 latach na stolcu juz nie musi udawac i czesze sie nawet jak Saparmyrat Nyazow...

 • davoo

  Oceniono 2 razy 2

  Kawał dobrej architektury- na szczęście bez zbędnych fajerwerków- wydaje się w odpowiednich proporcjach harmonijne (przyjemny wertykalny rytm) samo w sobie i siedzące w otoczeniu a przy tym majestatyczne w swojej kubaturze. Nie powstydziłby się tego obiektu żaden ośrodek. Tym bardziej cieszę się, że trafia do Płocka, miasta na uboczu szlaków i wydarzeń, moim zdaniem kompletnie niesprawiedliwie.
  Więc wypełni lukę, przywróci rangę, może przypomni Polsce o Płocku i pokaże go z innej perspektywy, w rezultacie choć trochę sprawi, że młodzi, o których tu piszecie- nie będą czuli obciachu w powrocie do swojego miasta.

 • habib78

  Oceniono 1 raz 1

  Sala piękna. Architektura super. Tylko to zdjęcie, z góry pokazuje, że pasuje tam jak pięść do oka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX