Właściele mieszkań jednak nie stracą? Wyjaśniamy jak działa bonifikata za użytkowanie wieczyste

Bonifikatę za tzw. opłatę przekształceniową wciąż można uzyskać w pełnej wysokości. Właściciel mieszkania musi jednak pamiętać o przestrzeganiu terminów. W jakim wypadku środki trzeba przelać do końca lutego 2020 roku, a kiedy na wniesienie opłaty mamy więcej czasu?

>>> Zobacz także: Eksperci nieco zaskoczeni. Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach. Goście programu "Studio Biznes" wyjaśniają powody tego fenomenu

Zobacz wideo

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują w Polsce przepisy znoszące użytkowanie wieczyste. Zmiana jest gigantyczna, bo dotyczy 2,5 mln obywateli. Osoby, które posiadają mieszkania mogą stać się również właścicielami (lub współwłaścicielami) gruntów, na których znajdują się nieruchomości.

W posiadanie gruntu można wejść na dwa sposoby. Pierwszym jest jednorazowe wniesienie tzw. opłaty przekształceniowej. To korzystne, bo przy takim rozwiązaniu obowiązują bonifikaty. Dają spore, wynoszące do kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności. W Warszawie wynosi ona 98 proc., dla porównania we Wrocławiu 90 proc. Grunty należące do Skarbu Państwa (nie do samorządu) można wykupić z 60 proc. bonifikatą. Wojewodowie mają jednak prawo je podwyższać.

Inny sposób jest bardziej kosztowny, ale nie wymaga wpłacania jednorazowo wielkich pieniędzy. Wystarczy przez 20 kolejnych lat płacić za użytkowanie gruntu tak, jak do tej pory. Tyle, że środki wpłacane w ten sposób są już swego rodzaju "ratami" za akt własności, a nie, jak do tej pory, opłatą.

Bonifikaty nie stracisz, musisz dochować terminu

Właściciele mieszkań do 31 grudnia 2019 roku powinni otrzymać zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Za wystawienie ich odpowiadają urzędy gmin bądź starostowie - w wypadku gruntów należących do Skarbu Państwa. Zaświadczenie jest niezbędne do otrzymania bonifikaty, która pozwala wykupić grunty za niewielkie pieniądze.

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Tutaj sprawdź szczegóły >>>

Wiadomo jednak, ze urzędnicy w wielu miastach najzwyczajniej w świecie nie zdążyli wytworzyć wszystkich niezbędnych dokumentów. W części przypadków z powodu zbyt dużego obciążenia pracą, w innych przez problemy natury prawnej takie jak na przykład ustalenie właściciela piwnicy, charakteru danego lokalu czy też budynku.

Skala problemu nie jest jednak duża - np. w stolicy wydano już zaświadczenia odnośnie 87 proc. nieruchomości, których prawo użytkowania wieczystego uległo przekształceniu w prawo własności na mocy ustawy.

Do kiedy składać wnioski o uzyskanie bonifikaty?

To zależy od tego kiedy otrzymaliśmy z urzędu pismo. Jeśli decyzja zapadła przed 30 listopada 2019 r. opłatę należy wnieść do 29 lutego 2020 roku. Jeśli natomiast  przekształcenie nieruchomości nastąpiło po 30 listopada 2019 r. właściciel mieszkania ma dwa miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą (licząc od dnia otrzymania dokumentu) i zapłatę środków. Tę datę liczymy od daty otrzymania pisma z urzędu.

Innymi słowy: po otrzymaniu dokumentu - pismem poleconym na adres domowy - właściciel mieszkania ma dwa miesiące na decyzję. Albo wnosi opłatę jednorazowo (korzystając z pełnej bonifikaty), albo jednorazowej opłaty nie wnosi i należność reguluje co roku. Przez 20 kolejnych lat.  

Potwierdza to Resort Rozwoju, który uspokaja, że zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu jest ważne bez względu na datę jego wydania.

Mieszkania nowe, z drugiej ręki, duże i małe. Tylko na portalu Domiporta.pl najlepsze oferty

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.