Polacy zadłużają się coraz bardziej, byle tylko zdobyć własne mieszkanie. Porażająca kwota

eRKa

2020-01-24 13:58

Marzący o zakupie własnego mieszkania zadłużyli się w 2019 roku w bankach niemal tak bardzo, jak podczas sławnego boomu mieszkaniowego z lat 2007-2008. W jaki sposób odczytywać te dane i o czym pamiętać, rozważając decyzję o kredycie hipotecznym?

>>> Zobacz także: Eksperci przewidują, że mieszkania nadal będą drożeć. Tempo wzrostu ma jednak szansę wyhamować

Zobacz wideo

Wartość kredytów hipotecznych , które zaciągnęli Polacy realizujący w 2019 roku marzenie o zakupie własnego mieszkania , sięgnęła 65 mld zł. Jak wyliczają eksperci cytowani przez " Dziennik Gazetę Prawną " to kwota już niemal taka sama, jak w latach 2007-2008, czyli w okresie ostatniego boomu na rynku nieruchomości - wówczas wartość zobowiązań sięgnęła 66,3 mld zł.

Pensje i stopy procentowe zachęcają, by kupić mieszkanie

Popularność kredytów mieszkaniowych nie słabnie, bo z jednej strony rosną wynagrodzenia, z drugiej stopy procentowe rzutujące na wysokość comiesięcznej raty, pozostają na rekordowo niskim poziomie. I - zgodnie z zapowiedziami Rady Polityki Pieniężnej - nie zostaną podniesione nawet do końca kadencji obecnej RPP. Czyli do końca roku 2022.

Średnie wynagrodzenie w Polsce, wedle założeń wpisanych do ustawy budżetowej na rok 2020, ma wynieść ok. 5,3 tys. zł brutto. Na koniec III kw. 2019 roku wynosiło ono nieco ponad 4,9 tys. zł. W porównaniu z rokiem poprzednim była to kwota wyższa o dokładnie 7,3 proc.

Ten wzrost znacząco przekłada się na wzrost zdolności kredytowej. Eksperci firmy analitycznej HRE Investments obliczyli, że trzyosobowa rodzina dzięki zmianie tej kwoty jest w stanie uzyskać kredyt większy o aż 70 tys. zł. A zdolność kredytowa Polaków będzie rosnąć, bo i w tym roku ekonomiści przewidują dalszy wzrost płac. W 2020 roku, wedle przewidywań, pensje mają podskoczyć jeszcze szybciej, bo aż o 9 proc.

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Sprawdź tutaj >>> 

Polacy zadłużeni coraz bardziej

Porównanie rynku nieruchomości do lat 2007-2008, kiedy to deweloperzy sprzedawali, jak dziś, rekordowo dużo, można też odnieść do średniej kwoty kredytu. Według portalu Twoje-miasto.pl w roku 2007 wynosiła ona średnio 170 tys. zł, w 2008 146, a w 2009 191 tys. W grudniu zeszłego roku sięgała natomiast 288 tys. zł.

Eksperci podkreślają, by rozważając decyzję o zakupie mieszkania na kredyt, brać pod uwagę możliwość wzrostu stóp procentowych. Wątpliwe, by w dłuższej, wieloletniej perspektywie czasowej, zostały one utrzymane na obecnym poziomie. A kiedy w końcu wzrosną, w górę poszybują i raty kredytów. Niestety dziś nie sposób przewidzieć, czy w przypadku stóp będziemy mieć do czynienia jedynie z mało znaczącymi korektami, czy też bardziej poważnymi ruchami. Wszystko zależy od stanu światowej i polskiego gospodarki, wysokości inflacji, stabilności sektora finansowego. Te czynniki dziś nie wydają się zagrożeniem.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. 

WIĘCEJ O:

mieszkania
 
Weź udział w dyskusji (24)
POLECAMY
"Jakie dokumenty online otrzyma inwestor od dewelopera?"
"Uwaga! Kolejne zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego - Aktualizacja"
"Odroczone podatki i opłaty. Korzyści z pakietu antykryzysowego dla posiadaczy mieszkań"
"Jak zobaczyć mieszkanie bez wychodzenia z domu - tak radzą sobie deweloperzy"
"Mieszkania na kwarantannę. Te najbliżej szpitali już wynajęli lekarze - z obawy o swoje rodziny"
"Jest dostępna Tarcza Antykryzysowa dla pośredników i agencji - oto jak uzyskać pieniądze na działalność"
NAJNOWSZE
16:09 Jakie dokumenty online otrzyma inwestor od dewelopera?
15:01 Uwaga! Kolejne zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego - Aktualizacja
12:41 Odroczone podatki i opłaty. Korzyści z pakietu antykryzysowego dla posiadaczy mieszkań
16:24 Jak zobaczyć mieszkanie bez wychodzenia z domu - tak radzą sobie deweloperzy
13:21 Mieszkania na kwarantannę. Te najbliżej szpitali już wynajęli lekarze - z obawy o swoje rodziny
10:07 Jest dostępna Tarcza Antykryzysowa dla pośredników i agencji - oto jak uzyskać pieniądze na działalność
15:57 Jak prowadzić agencję nieruchomości w czasie epidemii - porady dla pośredników