Większość tego domu to... pustka. Niezwykły projekt z Norwegii

Dwie trzecie tego domu to po prostu pustka między krokwiami dachu. Część osób dostrzeże w tym rozwiązaniu metafizyczne przesłanie, ale prawda jest taka, że inwestorzy nie dysponują gotówką na resztę i zostawiają sobie miejsce do budowy w przyszłości. Tylko tyle i aż tyle.

Wiele budynków powstaje przy zbyt małym budżecie. Inwestorzy zwykle nie chcą tracić przestrzeni względem jakości więc najczęściej wybierają np. tańsze materiały i idą na kompromis.

Pusty dom w Norwegii

Małżeństwo z Oksendal w Norwegii nie chciało iść na żadne ustępstwa związane z brakiem gotówki. Resztą zbudują dopiero, gdy pojawią się dzieci bądź poprawi się ich sytuacja finansowa. Do tego czasu dwie trzecie budynku jest pustą przestrzenią. 

Projektanci ze studia Rever & Drage stanęli przed niezwykłym zadaniem. Musieli zaprojektować bryłę budynku, z której większość, póki co, nie będzie wykorzystywane. Zaproponowali niezwykłe rozwiązanie, które spełnia wszelkie wymogi. 

materiały prasowe / reverdrage.no

Część mieszkalna budynku jest w pełni funkcjonalnym domem jednorodzinnym, natomiast dach znajdujący się nad pustą przestrzenią przypomina ogromny okap. Pusta przestrzeń pod dachem została przysłonięta w pewnej części ścianami, pozostawiając jednak trójkątne wycięcia, dzięki czemu budynek z nudnego domu typu skandynawskiego stał się budynkiem-niespodzianką. 

Dom rozwija się z mieszkańcami

Otwarta przestrzeń jest wykorzystywana do pracy gospodyni, która jest myśliwym. Pod dachem, na otwartej przestrzeni może swobodnie zajmować się oprawianiem zwierzyny bez konieczności brudzenia wnętrza domu. Otwarty taras jest również idealny do organizowania przyjęć na świeżym powietrzu.

Gdy nadejdzie potrzeba powiększenia domu ze względu na dzieci bądź gdy właściciele uznają, że mogą sobie pozwolić na dobudówkę, wtedy ogromny taras zostanie zabudowany. Architekci pozostawili w istniejącym budynku specjalne miejsca, które kiedyś połączą korytarze i klatki schodowe. 

Obecnie obie części domu dodatkowo różni materiał wykończeniowy, by specjalnie podkreślać ich inne funkcje. W przyszłości, gdy dom zostanie zmodernizowany, budynek nie powinien się odróżniać od innych domów w okolicy. 

źródło: dezeen.com, reverdrage.no

Więcej o: