Branża budowlana idzie na rekord - istnieje szansa na 200 tysięcy mieszkań w tym roku

200 tysięcy mieszkań oddanych do użytkowania w ciągu roku byłoby psychologiczną granicą dla inwestorów, nabywców mieszkań i deweloperów. Po upadku komunizmu w 1989 roku, nie było w branży lepszego roku pod względem liczby oddanych mieszkań.

Niemal na pewno 2019 będzie rekordowy pod względem oddanych do użytkowania mieszkań. 2018 miał być ostatnim rekordowym rokiem, a zamknął się w liczbie 185 tysięcy oddanych lokali, tymczasem w okresie od stycznia do października br. oddano już 164,6 tys. mieszkań, tj. o 10,8 procent więcej niż przed rokiem. 

Zobacz wideo

Granica 200 tysięcy mieszkań

Umowna granica 200 tysięcy oddanych mieszkań może zostać przekroczona. W chwili obecnej inwestorzy indywidualni, prywatni oraz inne podmioty (gminy, pracodawcy itp.) oddali prawie 165 tysięcy mieszkań, co daje średnią arytmetyczną na poziomie 16,5 tysiąca mieszkań miesięcznie.

Zaokrąglając średnią miesięczną liczbę oddanych mieszkań, mnożąc ją przez dwa pozostałe miesiące i dodając do już oddanych lokali, otrzymujemy 198 tysięcy mieszkań. To byłby kolejny rekord, ale do psychologicznej granicy jednak brakuje. 

Warto jednak przy tych wyliczeniach pamiętać o specyfice prac budowlanych. Największy zastój najczęściej jest w miesiącach zimowych - czyli styczniu i lutym. Ponadto, nabywcy mieszkań często naciskają na deweloperów by ci szybciej oddawali mieszkania, gdyż chcą spędzić święta już w nowym mieszkaniu. Wykonawcy przystają często na takie prośby, dzięki czemu listopad i grudzień są często miesiącami, gdy na placach budowy robi się naprawdę gorąco. 

Nie inaczej jest z inwestorami indywidualnymi, którzy budują domy jednorodzinne. Szanse na pobicie rekordu są więc w zasięgu ręki.

Najbliższe dwa lata mogą być jeszcze lepsze

Jeżeli nawet budowniczym nie uda się przekroczyć granicy 200 tysięcy mieszkań w tym roku, istnieje duża szansa na pobicie rekordu w przyszłych dwóch latach. Świadczy o tym liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w tym roku. 

- W okresie styczeń-październik 2019 r. rozpoczęto budowę 202,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4 procent więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 117,4 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 80,8 tys., czyli łącznie 97,9 procent ogólnej liczby mieszkań. Zarówno w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem, jak i w budownictwie indywidualnym odnotowano wzrosty odpowiednio o 4,3 procent i 5,0 procent w odniesieniu do 2018 r. - czytamy w podsumowaniu GUS za pierwsze dziesięć miesięcy 2019 roku. 

Na większą liczbę oddanych mieszkań może się na końcu złożyć również program Mieszkanie Plus, który według najnowszych zapowiedzi, ma dostarczyć w przyszłym roku około 20 tysięcy mieszkań. 

Więcej ofert mieszkań znajdziesz na Domiporta.pl: