Opuszczona rezydencja, zamek na Sycylii i dawna grecka tawerna - "rudery" dostępne w sprzedaży

Nawet najdroższe czy najbardziej ekstrawaganckie domy bez odpowiedniej opieki popadają w ruinę. Dawniej warte miliony, po latach zaniedbań sprzedawane są w cenach, które bardziej przystają do mieszkania, niż słusznych rozmiarów posiadłości.

Opuszczona rezydencja w Stanach Zjednoczonych, datowany na około 200 lat kompleks domków we Włoszech, zamek na Sycylii i stara tawerna w Grecji  - to tylko niektóre przykłady starych i w podniszczonych nieruchomości, które można kupić za ceny od 120 tysięcy do ponad miliona euro. Dwa z budynków są w stanie wymagającym pilnego remontu, jednak dwie kolejne nieruchomości wymagają mniejszych nakładów finansowych. 

Zobacz wideo

Carleton Villa, w stanie Nowy Jork - 495 tys. dol.

Carleton Villa to zrujnowana rezydencja położona na wyspie Cape Vincent w stanie Nowy Jork. Nieruchomość ta nie jest zamieszkiwana już od 70 lat. Dom został zbudowany w 1894 roku dla Williama O. Wyckoffa, który w ten sposób chciał zainwestować swój ogromny majątek zdobyty na produkcji broni i maszyn do pisania. Carleton Villa był niegdyś wielkim domem, wykorzystywanym najczęściej do spotkań i uroczystości rodzinnych.

Opuszczona rezydencja w stanie Nowy Jork.Opuszczona rezydencja w stanie Nowy Jork. fot. www.realtor.com

Dom jest obecnie bardzo zaniedbany, prawie całkowicie zniszczony przez deszcz i wiatr. Architekt, który badał to miejsce przed wystawieniem na sprzedaż wyznał, że nieruchomość potrzebuje całkowitej renowacji. Najlepiej zachowana jest konstrukcja kamienna domu, jednak remont wnętrz i elementów drewnianych będzie sporo kosztował. Dom znajduje się na wyspie i nie jest podłączony do kanalizacji. Na dwóch piętrach mieści się tu 11 sypialni. Cena ofertowa to 495 tysięcy dolarów (za nieruchomość i prawie 3-hektarową działkę).

Opuszczony dom wystawiony na sprzedaż w stanie Nowy Jork.Opuszczony dom wystawiony na sprzedaż w stanie Nowy Jork. fot. www.realtor.com

Kompleks trulli we Włoszech - 290 tys. euro

Trulli to niewielkie, jednopoziomowe domy zbudowane z kamienia wapiennego bez zaprawy, zazwyczaj w kształcie kwadratu lub koła. Trudno jest określić pochodzenie i wiek budynków, ponieważ nigdzie indziej w Europie nie powstały takie nieruchomości. Jedna z teorii zakłada, że mogły być wybudowane w okolicach XV wieku, jednak większość z nich ma około 200-300 lat. Charakteryzują się stożkowatym dachem zwieńczonym krzyżem lub innymi symbolami. Domy te zachowują dużo ciepła zimą, dają też pożądany chłód latem. Trulli stały się ostatnio bardzo popularne, a to za sprawą możliwości noclegów, oferowanych m.in. przez strony takie jak AirBnb. 

Domki trulli na sprzedaż we Włoszech.Domki trulli na sprzedaż we Włoszech. fot. www.housepuglia.com/

Sprzedażą kompleksów trulli zajmuje się m.in. strona housepuglia.com. Kamienny kompleks willi został wystawiony na sprzedaż w Apulli, w pobliżu wiosek Martina Franca i Ostuni. Na stronie czytamy, że w skład wchodzą dwie grupy osobnych trulli z sześcioma stożkami i dwiema wnękami. Dodatkowo znajduje się tutaj pomieszczenie magazynowe i miejsce służące za garaż. Trulli te powstały na początku XIX wieku i zostały poddane renowacji, łącznie z instalacją wodno-kanalizacyjną. Obok kompleksu znajdują się drzewa oliwne, figowe i migdałowe. Cena tego kompleksu wynosi 290 tysięcy euro.

Wnętrze jednego z trullo wystawionych na sprzedaż.Wnętrze jednego z trullo wystawionych na sprzedaż. fot. www.housepuglia.com/

Zamek na Sycylii za ponad milion euro

Na sprzedaż wystawiony został także piękny kamienny zamek położony na ok. 7 ha w okolicach miejscowości Ragusa w południowo-wschodniej Sycylii. W zamku, poza pomieszczeniami mieszkalnymi, znajdują się np. mur z wieżyczką i kaplica kościelna. Całkowita powierzchnia wszystkich budynków wynosi 2000 metrów kwadratowych. Na terenie znajduje się także gaj oliwny oraz dające cień drzewa świętojańskie. Nieruchomość nadaje się idealnie do przekształcenia w luksusowy prywatny dom lub hotel.

Wnętrze zamku wystawionego na sprzedaż na Sycylii.Wnętrze zamku wystawionego na sprzedaż na Sycylii. fot. www.homesandvillasabroad.com/

Dawna tawerna w regionie Peloponez - 120 tys. euro

Pozostając w regionie śródziemnomorskim warto zwrócić uwagę na zbudowaną w 1928 roku nieruchomość, która przez 40 lat wykorzystywana była jako tawerna. Znajdujący się na półwyspie peloponeskim dom jest obecnie jednym z niewielu w Ichalii, który zachował tradycyjny dla tego regionu styl architektoniczny. Nieruchomość składa się z dwóch budynków, które mieszczą się na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Dawna tawerna wychodzi na główną ulicę, a drugi budynek ma wyjście na ogród.

Dawna tawerna na sprzedaż w Grecji.Dawna tawerna na sprzedaż w Grecji. fot./www.hiddengreece.net/

Dom przeszedł już częściową renowację dachu, pełną renowację głównej struktury oraz wymieniono podłączenia elektryczne i kanalizacyjno-hydrauliczne. Poprzedni właściciel wycenił koszty remontu na około 45 tysięcy euro w zależności od tego, czy budynek ma być przeznaczony na dom prywatny, restaurację czy hotel. Od kilku lat nieruchomość nie jest przez nikogo zamieszkiwana. Za budynek, w którym mieści się aż 10 sypialni należy zapłacić 120 tysięcy euro.

Drugi budynek wchodzący w skład starej tawerny w Grecji.Drugi budynek wchodzący w skład starej tawerny w Grecji. fot./www.hiddengreece.net/

Preferujecie ładniejsze mieszkania i domy? Znajdziecie je na Domiporta.pl: 

Więcej o: