Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania, ale takich chcą Polacy

O 1,9 metra kwadratowego zmniejszyły się średnio powierzchnie nowobudowanych lokali - wynika z raportu GUS za okres od stycznia do września 2019, licząc rok do roku. Na niewielkie, kompaktowe mieszkania jest coraz więcej chętnych.

Ceny mieszkań rosną szybciej niż pensje Polaków i dzieje się tak, zarówno jeżeli chodzi o rynek pierwotny, jak i wtórny. Osoby pragnące własnego M, muszą albo uzbroić się w cierpliwość odkładając na większy wkład własny albo kupić mieszkanie o mniejszej powierzchni. 

Zobacz wideo

Małe mieszkania w cenie

Ceny mieszkań znacząco wzrosły. Podwyżki te wynikają przede wszystkim z dynamicznych zmian gospodarczych – wzrostu kosztów generalnego wykonawstwa, zarówno materiałów budowlanych, jak i robocizny, a także wzrostu cen zakupu terenów pod budowę. Wysokie koszty kupna dużego lokalu mieszkalnego często przewyższają zdolność finansową wielu osób poszukujących upragnionego „M”.

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Emmerson Evaluation dla rynku nieruchomości w Łodzi, klienci najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe do 40 metrów kwadratowych. Takie propozycje pozwalają przyszłym nabywcom zaoszczędzić pieniądze, a przy tym spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

W innych miastach wojewódzkich sytuacja jest podobna, co potwierdzają przytoczone wcześniej dane GUS. W porównaniu do okresu styczeń - wrzesień 2018, przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania zmniejszyła się o 1,9 m2. A trzeba pamiętać, że ten wynik i tak jest zawyżany przez doliczenie do średniej wielkości także budynków stawianych przez inwestorów indywidualnych, których budują domy jednorodzinne o powierzchniach dużo większych niż 100 metrów kwadratowych. 

Deweloperzy, znając cenę konkurencji, próbują nie tylko ograniczyć cenę ofertową, ale również przekazać nabywcom mieszkania w wysokim standardzie i ergonomicznym układzie. - Ze względu na mniejsze metraże staramy się spełnić oczekiwania każdego klienta, dlatego też szczególną uwagę przywiązujemy do uniwersalnych, praktycznych rozwiązań – mieszkania te muszą być ustawne, a co się z tym łączy – łatwe do umeblowania – mówi Agata Sieradzka, Lider Biura Sprzedaży osiedla Primo firmy Profbud.

Małe mieszkania ustrzegą przed bańką?

Jest również drugie dno powodu, dla których deweloperzy w ostatnim czasie tak bardzo interesują się dostarczaniem kompaktowych mieszkań. Są po prostu nauczeni doświadczeniem poprzedniego kryzysu. 

W latach kredytowego boomu (2004-2008), banki udzielały kredytów na dużo bardziej liberalnych zasadach (np. poprzez oferowanie kredytów waloryzowanych kursem franka, finansowanie nieruchomości bez wkładu własnego i rozkładanie spłaty na 40 - 50 lat) - w tym czasie średnia powierzchnia wybudowanego mieszkania wynosiła ponad 101 metrów kwadratowych, a w rekordowym 2004 nawet 107 metrów, licząc rzecz jasna wraz z domami jednorodzinnymi. 

GUS

Gdy kryzys gospodarczy dotarł do Polski na przełomie 2008/2009 roku, deweloperzy zostali z ogromną liczbą niesprzedanych dużych mieszkań, co tylko pogarszało sytuację na rynku i było jednym z elementów dużych spadków cen oraz bankructw licznych firm budowlanych i deweloperskich. 

Obecnie taki sam model nie powinien się sprawdzić, ponieważ wielkość metraży systematycznie spada od 2015 roku. W ciągu czterech lat na każdym mieszkaniu ubyło średnio 10 metrów kwadratowych, można wyczytać z danych GUS. 

Kompaktowe czy komfortowe, wszystkie znajdziesz na Domiporta.pl: 

.

Więcej o:
Komentarze (1)
Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania, ale takich chcą Polacy
Zaloguj się
  • anna_i_mikolaj

    0

    Myślę, że podobny trend obowiązuje na rynku wynajmu krótkoterminowego. Uważam, że każdy najlepiej czuje się w otoczeniu podobnym do tego w jakim żyje na co dzień. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Przyzwyczaiłam się do mieszkania o średniej wielkości i decydując się teraz na mieszkanie pod wynajem, które będzie dla mnie dodatkowym źródłem dochodu brałam pod uwagę moje oczekiwania, jakie ja mieszkanie chciałabym wynajmować. Okazało się, że różne powierzchnie apartamentów proponuje Wisełka Apartamenty i Spa. Jeśli ktoś woli przestronne pomieszczenia znajdzie coś dla siebie, jak i ten który woli małe pokoje. Ktoś może powiedzieć, że przecież w condohotelu przebywa się tylko kilka dni. Tak, ale w tym przypadku byłam trochę egoistyczna ;) Jako właścicielka sama mogę korzystać z mojego apartamentu. Wtedy kiedy chce i ile chcę. A jeśli mam taką możliwość to nie omieszkam z tego korzystać :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX