Gdy kościół oddaje dom za darmo, to nie może być łatwo. I nie jest

Kościół Okupiciela z osady Montclair w amerykańskim stanie New Jersey chce oddać były dom parafialny zupełnie za darmo. Jest tylko jeden warunek. Nabywca musi na własną rękę przetransportować dom w inne miejsce, gdyż na działce ma powstać kościół.

Niewielka wspólnota religijna w amerykańskim mieście New Jersey ma nie lada problem. Otrzymała zgodę na wybudowanie nowej świątyni, ale w miejscu, w którym stoi obecny dom parafialny. Wspólnota ma się go pozbyć, ale nie może go zburzyć. 

Dom za darmo

Dwupiętrowy dom  znajduje się w osadzie Montclair przy ulicy 23 North Willow, po jego lewej stronie obecnie trwa przygotowywanie terenu pod budowę nowej świątyni oraz parkingu.

Dom do tej pory mieścił pomieszczenia biurowe i katechetyczne, które teraz zostaną przeniesione do nowo powstałego budynku. Komisja Ochrony Historii Osady Montclair (z ang. Montclair Historic Preservation Commission) zezwoliła na nowy budynek parafialny, ale zarekomendowała, by stary budynek został przeniesiony w całości w inne miejsce. 

Próba sprzedaży budynku do tej pory się nie powiodła, dlatego parafia postanowiła oddać budynek za darmo. Niestety, nadal nie pojawił się żaden zainteresowany. Wprawdzie pojawiło się kilka pytań o budynek, lecz "nie były to wiążące oferty" - powiedziała w rozmowie z przedstawicielami lokalnej prasy obecna administrator kościoła Loretta DiQuattro. 

Czas ucieka, ponieważ budowa nowego budynku ruszyła we wrześniu ubiegłego roku, a ma zostać zakończona w styczniu przyszłego roku. Jeżeli kupiec nie znajdzie się w ciągu paru dni, parafia złoży wniosek o możliwość rozbiórki. 

Ile kosztuje przeniesienie domu?

Wybudowany w 1910 roku dom ma powierzchnię 309 metrów kwadratowych, a jego przeniesieniem może się zająć jedna z firm transferujących domy na odległość. Cena za taką usługę jest zależna od odległości oraz przeszkód terenowych, jakie należy pokonać. 

- Nie wiem, ile będzie kosztować przeniesienie domu - powiedział w rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym NJ.com główny pastor, Daniel Ying. 

Jak podaje amerykański serwis nieruchomościowy - Realtor.com - koszt przenosin takiego domu może wynieść od 15 tys. do 200 tysięcy dolarów.

źródło: fox13memphis.com

Więcej o: