Sprzedajesz mieszkanie lub dom? Fiskus może uznać, że za tanio. Ważny wyrok NSA

Dokunując transakcji na rynku nieruchomości warto zadbać o to, by kwota transakcji nie odbiegała rażąco od ceny rynkowej danego typu lokalu. Urząd skarbowy ma bowiem prawo wyznaczyć biegłego, który oceni, czy kwota w kontrakcie nie jest zaniżona.
Zobacz wideo

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy spółką, która kupiła dwa bloki mieszkalne, a fiskusem. Problematyczna okazała się kwota transakcji widniejąca w akcie notarialnym. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wynosiła ona 500 tys. zł, co w przeliczeniu na metr kwadratowy dawało 90 zł.

Fiskus nie zgodził się z wyliczeniami i - zgodnie z obowiązującą procedurą - przeprowadził własną wycenę budynków. Biegły wskazany przez urzędników początkowo stwierdził, że cena metra powinna wynosić 1 tys. zł. Ostatecznie, po uwzględnieniu różnych czynników, oszacował ją na 500 zł.

Nabywca bloków - również zgodnie z obowiązującym prawem - nie zgodził się ze stanowiskiem skarbówki. Sprawę musiał rozstrzygnąć więc NSA. A ten przyznał rację urzędnikom. Uznał bowiem, że cena nieruchomości znacząco odbiega od innych lokali.

Urząd skarbowy może podważyć cenę nieruchomości, samochodu, mienia

Kwota transakcji zawarta pomiędzy stronami może być podważona przez urząd skarbowy nie tylko w przypadku nieruchomości. Urzędnicy mają prawo sprawdzić, czy cena domu, mieszkania, samochodu, lub innego przedmiotu, nie odbiega znacząco od wysokości widniejących w podobnych transakcjach.

Skarbówka może wezwać stronę transakcji do wyjaśnień, nakazać zmianę wartości przedmiotu umowy i np. nakazać dopłacić brakujący podatek.

Wątpliwości fiskusa nie zawsze oznaczają, że trzeba będzie dopłacać - czasami wystarczają wyjaśnienia. Istnieją okoliczności, które usprawiedliwiają niską cenę transakcji - np. zły stan techniczny budynku. Jeśli jednak cena jest rażąco zaniżona trzeba szykować się nawet na sądową batalię ws. udowodnienia swojej racji.

W przypadku nieruchomości, która była przedmiotem rozprawy w NSA, różnica w wartości jest spora. Zamiast 500 tys. zł oba bloki powinny, zdaniem sądu, kosztować 2,7 mln zł. To pięć razy więcej.

Kolejny wyrok NSA, o którym kupujący nieruchomość powinien wiedzieć

Wyrok NSA jest kolejnym, który kupujący i sprzedający nieruchomości powinni brać pod uwagę zawierając transakcję. W maju sąd orzekł, że kupując np. biurowiec, dom lub magazyn na aukcji komorniczej, możemy - wbrew obowiązującemu prawu - zostać obciążeni podatkiem VAT. W tej sytuacji kupującemu nie przysługuje jednak prawo do ubiegania się o zwrot niesłusznie naliczonej daniny - donosi "Gazeta Wyborcza".

Szukaj mieszkania na Domiporta.pl: 

Więcej o: