Pierwsze wrażenie robi się tylko raz - jak techniki home staging pomagają sprzedać mieszkanie?

Home staging to jedna z nowszych ofert skierowana dla osób chcących sprzedać swoją nieruchomość. Usługa ta polega na przygotowaniu mieszkania czy domu tak, by transakcja przeprowadzona została w możliwie jak najkrótszym czasie i po jak najwyższej cenie. Polega ona przede wszystkim na wizualnej zmianie nieruchomości tak, by wydała się ona dla kupujących lub wynajmujących bardziej atrakcyjna.

Popyt na rynku nieruchomości jest tak duży, że w teorii sprzedający nie muszą się zbytnio starać, by znaleźć chętnego nabywcę. Każdy z nich jednak chciałby sprzedać swoje mieszkanie za jak najwyższą cenę lub w dość krótkim czasie. To z kolei wymaga od sprzedających większego zaangażowania w sprzedawaną nieruchomość, tak by dostosować ją do potrzeb jak największej grupy nabywców. Dodatkowo warto też wyróżnić się wśród wielu ofert pojawiających się na stronach z ogłoszeniami. Przygotowaniem mieszkań do sprzedaży zajmują się właśnie specjaliści od home stagingu.

Zobacz wideo

Dostosowanie mieszkania do rynku i największej grupy kupujących. Jak dużo kosztuje home staging?

Zakłada się, że około 65 procent społeczeństwa stanowią wzrokowcy, więc zwiększenie wartości estetycznej nieruchomości przed jej sprzedażą na pewno nam nie zaszkodzi. Ponadto, mało który nabywca chce kupić mieszkanie i od razu zabrać się do generalnego remontu. Właściciel nie powinien więc żałować kilku tysięcy na przygotowanie mieszkania, ponieważ ta kwota na pewno zwróci mu się z zyskiem podczas sprzedaży. Ile kosztuje praca home stagera? Przyjmuje się, że za samą pracę specjalisty płacimy 10-15 złotych za metr kwadratowy (ceny mogą różnić się w zależności od miasta), a dodatkowe koszty to zakup materiałów, który powinien zmieścić się w granicach 1500-3000 złotych.

Home staging polega na wykorzystaniu kilku technik i metod, dzięki którym nasze mieszkanie będzie prezentowało się lepiej w oczach nabywców. Czasami zmiany są niewielkie i dotyczą np. korekty ustawienia mebli, uzupełnienia wystroju o kilka dodatków, czasem jednak specjaliści mogą doradzić przeprowadzenie niewielkiego remontu. Specjaliści w tym zawodzie znają wszystkie najnowsze trendy wnętrzarskie oraz dostosowują aranżacje do metrażu mieszkania, przeznaczenia pokoi czy grupy docelowej, która najbardziej będzie zainteresowana taką nieruchomością - dysponują więc wiedzą, która nie musi być domeną wszystkich sprzedających.

Zazwyczaj na samym początku home stagerzy usuwają niepotrzebne lub zniszczone meble i zastępują je nowymi, wymieniają dodatki na te bardziej neutralne. Z mniejszych prac remontowych proponowane jest zazwyczaj odmalowanie ścian w mieszkaniu czy oczyszczenie i odnowienie płytek w łazience i kuchni. Po zmianach przeprowadzana jest profesjonalna sesja zdjęciowa, która na pewno zwiększy atrakcyjność naszego ogłoszenia. Osoby oferujące home staging często współpracują z agencjami nieruchomości, które wiedzą jacy klienci szukają mieszkań w naszej okolicy. Dzięki temu można dopasować elementy dekoracyjne do gustów potencjalnych nabywców. To właśnie doświadczenie i znajomość rynku są największymi atutami osób specjalizujących się w home stagingu.

Czy aspekt wizualny jest na tyle kluczowy, by inwestować w pracę home stagera? Według badań agencji Independent Network wystarczy 38 sekund, by odwiedzający nasze mieszkanie ocenili je pozytywnie lub negatywnie. Jak wiadomo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego warto jak najbardziej zwiększyć swoje szanse przy sprzedaży nieruchomości. W badaniach rynku amerykańskiego przeprowadzonych przez Coldwell Banker Real Estate Corp. stwierdzono, że nieruchomości przystosowane przez home stagera spędzają na rynku o 73 procent  mniej czasu, niż mieszkania wystawione na sprzedaż bez poprawek. Dodatkowo nabywcy są w stanie wydać od 1 do 5 procent więcej od ceny ofertowej. Z kolei statystyki National Association of Realtors pokazują, że najważniejsze zmiany mające wpływ na sprzedaż powinny zostać wprowadzone w salonie, kuchni oraz sypialni. 

Szukasz mieszkania? Najlepsze oferty znajdziesz na domiporta.pl: 

Więcej o: