Ceny mieszkań nigdy nie spadają - tak uważa prawie połowa Polaków

Ceny mieszkań nadal rosną, choć już nie tak intensywnie jak na przełomie 2017-2018 roku. Jak wynika z listopadowego badania ING - 48 procent badanych Polaków nie wierzy, że mieszkania mogą tanieć.

Bardzo możliwe, że w całym 2019 roku zostanie oddanych 200 tysięcy nowych mieszkań. Byłby to rekord od czasów upadku poprzedniego ustroju w 1989 roku. Klienci nadal walą drzwiami i oknami, a deweloperzy budują na potęgę. Być może kupujących dodatkowo motywuje przeświadczenie, że "taniej nie będzie"?

Zobacz wideo

Ceny nieruchomości będą rosły

Bank ING cyklicznie bada sytuację na rynku finansowym oraz sytuacje mieszkaniową w wybranych krajach UE, USA i Australii. W najnowszej odsłonie raportu, na pytanie "Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem: Ceny domów nigdy nie spadają” - 32 procent badanych Polaków  odpowiedziało - Tak, a 16 procent - zdecydowanie tak. Co daje łączny wynik 48 procent ankietowanych, przy czym należy zaznaczyć, że 28 procent zaznaczyło odpowiedź - nie wiem. 

materiały prasowe / Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019

Taki wynik nie może być zaskoczeniem, ponieważ nieruchomości z różnym tempem drożeją praktycznie od zakończenia poprzedniego kryzysu w 2011/12. Polacy po prostu nie pamiętają, by działo się inaczej, ale nie odróżniamy się w tej kwestii od innych badanych krajów. 

- Pamięć o kryzysie finansowym i spadających wówczas cenach nieruchomości wygasła w Polsce około roku 2017. Obecnie aż 48% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają a tylko 24% jest przeciwnego zdania. Odsetki te nie zmieniły się istotnie od ubiegłego roku. - czytamy w komentarzu raportu "Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019".

"Taniej nie będzie"

Wśród wszystkich badanych narodowości to Polacy okazali się największymi pesymistami. Jak wynika z raportu ING, w ciągu roku zwiększyła się liczba Polaków twierdzących, że ceny nieruchomości będą rosły. W 2018 odsetek ankietowanych uważających, że ceny "bardzo wzrosną" wynosił 18 proc., a w tym roku jest to już 32 procent. 

materiały prasowe / Raport 'Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019'

 - Odsetek Polaków, którzy spodziewają się wzrostu cen nieruchomości w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wzrósł aż o 15 punktów proc. od ubiegłego roku (z 64 do 79%). To największy wzrost spośród wszystkich krajów w próbie i zarazem efekt szybkiego wzrostu cen nieruchomości w ostatnich dwóch latach. - czytamy w komentarzu do raportu. 

Pomysł zakupu nieruchomości, w kontekście "taniej nie będzie" nie jest dobrą drogą, co pokazały wydarzenia z lat 2009-2012, gdy nieruchomości faktycznie staniały. W niektórych miastach nawet o kilkanaście procent. Zakup nieruchomości w cenach spekulacyjnych nigdy nie jest dobrym objawem zgadzają się eksperci. 

- Tak silne przesunięcie oczekiwań na wzrost cen nieruchomości rodzi obawę, że Polacy będą częściej kupować mieszkania w pośpiechu („taniej nie będzie”) oraz w celach spekulacyjnych. Obawę tym większą, że istnieją już symptomy spowolnienia cen. - dodają autorzy raportu. 

źródło: ing.pl

Oferty nieruchomości znajdziecie tutaj:

Więcej o: