"Już" za 11 lat dogonimy średnią UE pod względem mieszkań na tysiąc mieszkańców

Dopiero za 11 lat dogonimy średnią UE pod względem mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców - podsumował dwa lata działalności Rady Mieszkalnictwa minister Jerzy Kwieciński.

Od samego początku działalności celem Rady Mieszkalnictwa było wspieranie Narodowego Programu Mieszkaniowego. Głównym założeniem NPM jest sprawienie by rosła w Polsce liczba lokali mieszkalnych. 

Mieszkanie Plus to nie wszystko

W mediach najczęściej w kontekście działań rządu dla mieszkalnictwa przebija się program Mieszkanie Plus, a jest on ledwie jednym z elementów szerokiej strategii uzdrowienia polskiego rynku mieszkaniowego. Całość nadzoruje i spina powołana rok po ogłoszeniu programu Mieszkanie Plus Rada Mieszkalnictwa. 

- Dzięki współpracy w Radzie Mieszkalnictwa przez ostatnie 2 lata udało się nam wypracować wiele rozwiązań, które służą poprawie sytuacji mieszkaniowej Polaków. - mówił Szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Narodowy Program Mieszkaniowy

NPM to zbiór wielu różnych elementów, które mają sprawić, że w Polsce będzie się budować dużo więcej mieszkań niż obecnie. Wśród nich można wymienić budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z możliwością dojścia do własności przez najemcę, program wsparcia inwestorów (gmin, towarzystw budownictwa społecznego) w realizacji przedsięwzięć obejmujących społeczne budownictwo czynszowe oraz budownictwo socjalne i komunalne.

Realizację części rynkowej programu Mieszkanie Plus rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz powiedział, że w 2017 r. zakończył się okres pilotażowy, w czasie którego spółka przygotowywała się do realizacji programu pod względem prawnym i finansowym.

- Jest to najbardziej nowatorski program mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek był prowadzony w Polsce - chwalił Mirosław Barszcz, który jest też koordynatorem Rady Mieszkalnictwa.

Jak dotąd program Mieszkanie Plus nie radzi sobie najlepiej, ponieważ od samego początku wybudowano ledwie niecały tysiąc lokali. - Trwa już projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejne 25,6 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne, zaś w toku analiz znajduje się blisko 23,8 tys. mieszkań w całej Polsce - ripostuje Mirosław Barszcz.

Podkreśla, że ważnym uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus jest program Mieszkanie na Start. Dzięki niemu najemcy, którzy spełnią kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie.

Państwo sobie, a deweloperzy sobie

Mimo licznych programów i zmian w prawie, nadal za budowę mieszkań w zdecydowanej większości odpowiadają osoby prywatne oraz deweloperzy. Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. deweloperzy przekazali do eksploatacji 90,8 tys. mieszkań natomiast inwestorzy indywidualni – 50,0 tys. mieszkań. 

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,7 procent ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. W pozostałych formach budownictwa (społeczne, komunalne, zakładowe itp.) oddano zaledwie 3224 lokali. 

źródło: gov.pl