Oryginalna struktura powstanie 1300 km za kołem podbiegunowym - to Arka

Na odciętym od świata archipelagu Svalbard, w pobliżu Globalnego Banku Nasion, powstanie do końca 2022 roku centrum odwiedzin tego ośrodka. Wystawa ma pełnić funkcję światowego archiwum pamięci.

Gdy w 2008 roku otwierano i zaczęto wypełniać Globalny Bank Nasion roślinami z całego świata, nie przypuszczano jak słynnym budynkiem się stanie. Na fali rozpoznawalności Norweskie Muzeum Historii Naturalnej postanowiło wybudować w pobliżu obiektu centrum wystawowe dla przybywających turystów. 

Zobacz wideo

Arka

Nowy budynek ma nosić nazwę The Arc, co przywołuje skojarzenia z biblijną arką Noego. Jest to połączona konstrukcja składająca się z dwóch budynków. Pierwszy od frontu ma stać przeszklony budynek wejściowy, w którym będą się mieścić pomieszczenia gospodarcze, lobby, szatnia, restauracja i pozostałe pokoje pomocnicze. 

Natomiast w drugim, charakterystycznym budynku, do którego ma prowadzić oszklona kładka, ma znajdować się sama wystawa. Ta ma obejmować eksponaty ukazujące procesy geologiczne na wyspie Spitsbergen (na Oceanie Arktycznym, zwanym też Morzem Arktycznym lub Oceanem Północnym) oraz liczne czasowe i stałe wystawy obejmujące różnorodne eksponaty. Między innymi 1500-letnie manuskrypty Watykanu, dzieła Edvarda Muncha oraz nagrania wideo najważniejszy momentów z kariery piłkarza Pelé.

Szlachetna misja i niezwykła konstrukcja

Cała konstrukcja zostanie wykonana z ekologicznych materiałów, a budynek wejściowy będzie osadzony na palach, by podnieść fundament wysoko nad ziemię po to, by nie ogrzewać wiecznej zmarzliny. Druga cześć budynku będzie stała centralnie na gruncie, ale w jego wnętrzu będzie utrzymywana na stałe temperatura czterech stopni Celsjusza.

W samym centrum wystawowym ma znajdować się sala reprezentacyjna (z ang. ceremony room), w której ma znajdować się żywe drzewo będące świadectwem roślinności, która żyła na wyspie przed 200 milionami lat. 

Wizualizacja budynku The ArcWizualizacja budynku The Arc materiały prasowe / Sn?hetta

Według twórców budynku, którzy podpierają się badaniami naukowców, 56 milionów lat wcześniej na wyspie rosły wiązy, brzoza\y, kasztany i wiele innych drzew. Średnia temperatura na wyspie wynosiła wtedy około 5-8 stopni Celsjusza więcej niż obecnie. Przy obecnym tempie emisji dwutlenku węgla temperatura może wzrosnąć wystarczająco wysoko, aby las mógł ponownie rosnąć na Svalbardzie w ciągu zaledwie 150-200 lat.

Twórcami projektu jest studio architektoniczne Snøhetta. Proces budowy ma rozpocząć się pod koniec br., a zakończy w 2020.

źródło: snohetta.com

Więcej o: