Na 557 hektarach pomieści ponad 7 milionów drzew i roślin - tak wygląda miasto przyszłości

Stefano Boeri, jeden z najbardziej znanych architektów, który w swoich pracach dużą wagę przykłada do ekologii, zaproponował tym razem nie budynek, a całe ekologiczne miasto. Czy tak będą wyglądać miasta za kilkanaście lat?

Projekt architekta ma być nie tylko w duchu ekologii, ale również w kierunku smart cities. Miasto ma być wyposażone w miliony czujników, które w czasie rzeczywistym ma np. analizować sytuację na drogach i udrażniać ruch aut. 

Smart Forest City Cancun

Według założeń projektanta miasto zwane roboczo Smart Forest City Cancun miałoby powstać kilka kilometrów na południe od turystycznej miejscowości Cancun w Meksyku. W przyszłości mogłoby się stać kolejną dzielnicą Cancun, ale ale nadal być niezależne. Dzisiejszy plan zakłada, że łączyłoby się autostradą z kurortem oraz pobliskim lotniskiem

Wstępne założenia mówią o powierzchni 557 hektarów, z czego 400 hektarów ma zajmować zieleń miejska. Miasto powinno zamieszkiwane przez około 130 tysięcy osób i być zupełnie samowystarczalne pod względem energetycznym. Po ulicach mogłyby się poruszać jedynie pojazdy elektryczne, a sam prąd produkowany byłby z licznych paneli fotowoltaicznych. 

Zielona ekoprzyszłość

Miasto byłoby położone w środku gęstego lasu, a na jego terenie również ma nie brakować zieleni. Poza parkami i skwerami wszystkie budynki powinny posiadać zieleń na dachach bądź ogrody wertykalne na ścianach frontowych. Wstępne szacunki projektowe mówią o ponad siedmiu milionach drzew i roślin na terenie miasta.

Wizualizacja miastaWizualizacja miasta materiały prasowe / stefanoboeriarchitetti.net

Samych drzew powinno być około 260 tysięcy. Dzięki tak dużej liczbie zieleni miasto powinno rocznie absorbować 130 tysięcy ton dwutlenku węgla wobec produkowania zaledwie 5,8 tysiąca ton CO2. 

źródło: stefanoboeriarchitetti.net

Nie szukasz miasta, tylko mieszkania bądź domu? Zajrzyj tutaj: