Szczur w mieszkaniu - jak z nim walczyć?

Wraz z nadejściem pierwszych chłodów szczury chętnie szukają schronienia i pożywienia w naszych domach. Gryzonie te nie tylko wyrządzają wiele szkód, ale także są nosicielami chorób i pasożytów. Walkę z nimi należy rozpocząć natychmiast, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają. Do wyboru mamy kilka metod zwalczania szczurów.

czur,Szczury gnieżdżą się najczęściej w piwnicach, garażach oraz na strychach, ale mogą się też dostać rurami kanalizacyjnymi, oknami lub drzwiami do pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli zauważymy poprzegryzane przewody elektryczne, uszkodzone meble, naruszone zapasy żywności, nieprzyjemnie pachnące odchody, to wszystko może świadczyć o obecności tych gryzoni w naszym lokum.

Zobacz wideo

Szczury w mieszkaniu - gdzie zgłosić?

Obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie higienicznym i sanitarnym spoczywa na właścicielu lub zarządcy danego budynku. Dotyczy to także zapobiegania i eliminowania insektów i gryzoni, które mogą być źródłem chorób (zgodnie z art. 22, ust. 1 z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.).

Warto jednak wiedzieć o tym, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie części wspólnych budynku, czyli klatek schodowych, piwnic, zsypów, korytarzy, wspólnych suszarni i składzików. Zatem, jeśli szczur pojawi się w naszym mieszkaniu, to my powinniśmy zająć się jego usunięciem.

Szczury w mieszkaniu - jak się ich pozbyć?

Aby pozbyć się szczura z naszego mieszkania możemy zastosować trutki, pułapki, urządzenia odstraszające lub "zatrudnić" kota (pod warunkiem, że nikt z domowników nie jest uczulony na kocią sierść). Jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu najlepiej skorzystać z usług firmy deratyzacyjnej.

Najważniejsze jest, by działać naprawdę szybko. Jak podaje Wikipedia, w ciągu roku samica szczura wędrownego (jeden z gatunków najbardziej rozpowszechniony w Polsce) może przeciętnie wydać na świat siedem miotów, łącznie do sześćdziesięciu młodych, a śniadego (drugi gatunek) - razem do dziewięćdziesięciu młodych..

  • Trutki.
    Preparaty te są dostępne w różnych postaciach, np. gotowych do wyłożenia saszetek, zatrutego ziarna lub kostek. Szczury giną po ich zażyciu w ciągu kilku dni, nie wzbudzając nieufności innych gryzoni i nie powodując w nich awersji na preparat, co umożliwia skuteczne pozbycie się ich z domu. Trutki dodatkowo zawierają także gorzką substancję, która zapobiega jej przypadkowemu spożyciu przez ludzi i zwierzęta domowe.
  • Pułapki.
    Najprostsze w działaniu są tradycyjne pułapki drewniane z metalowym mechanizmem zatrzaskowym. Jeśli chcemy pozbyć się szczura w bardziej humanitarny sposób możemy kupić tzw. żywołapkę, wykonaną z metalowej siatki. Złapanego w nią gryzonia trzeba potem wywieść daleko od domu.
  • Urządzenia odstraszające.
    Fale ultradźwiękowe emitowane przez te urządzenia atakują system nerwowy i słuchowy szczurów, więc wynoszą się one z domu. Co istotne ultradźwięki te są poza zasięgiem słyszalności człowieka i większości domowych zwierząt. Nie zakłócają też pracy telewizora, radia oraz systemu alarmowego zamontowanego w domu.

Mieszkań wolne od szczurów - szukaj tutaj: 

Więcej o: