Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? Poradnik krok po kroku

Zakup własnego mieszkania to poważna decyzja, wymagająca dokładnego przemyślenia i zorientowania się w aktualnych ofertach rynkowych. Kupno mieszkania wiąże się również z wieloma formalnościami, a niejednokrotnie również z koniecznością wzięcia kredytu. Bez względu na to, czy planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy też od dewelopera, istnieje wiele szczegółów, o których należy pamiętać. Zapraszamy do lektury praktycznego poradnika, który ułatwi Ci przejście przez ten trudny proces.
Kupno mieszkania od dewelopera – wybór lokalizacji

Zanim skupisz się na poszukiwaniu konkretnej lokalizacji nowego mieszkania, warto ocenić swoje możliwości finansowe. Pod uwagę należy wziąć nie tylko zgromadzone oszczędności, ale również zdolność kredytową. Bank oszacuje dokładnie jej wartość na podstawie dochodów, formy zatrudnienia, liczbie osób w rodzinie, wydatków miesięcznych, a także historii kredytowej. Krok ten ułatwi poszukiwanie mieszkania dostosowanego zarówno do oczekiwań, jak i możliwości finansowych, które mają duży wpływ na finalną decyzję.

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania możesz wziąć na siebie, przeglądając dostępne na rynku oferty, a także skorzystać z usług pośrednika. Bez względu na decyzję, warto jednak zastanowić się, jakie oczekiwania powinno spełniać nowe mieszkanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aktualną sytuację rodzinną i zawodową, ale również bliższą oraz dalszą przyszłość, ponieważ niejednokrotnie jest to decyzja na całe życie. Na tym etapie trzeba również rozważyć możliwość dokupienia miejsca parkingowego w garażu podziemnym oraz piwnicy, które dla wielu osób są bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Poza samym mieszkaniem istotne znaczenie ma również okolica. Upewnij się, czy w niedalekiej odległości znajdują się szkoły, przystanki komunikacji miejskiej, instytucje państwowe oraz sklepy i centra rozrywki. Ważnym wyznacznikiem jest również odległość nowego mieszkania od miejsca pracy. We wstępnej ocenie lokalizacji, warto zapoznać się także z planem zagospodarowania przestrzennego. Nikt nie życzyłby sobie z pewnością, aby w przyszłości tuż pod jego oknem wybudowana została trasa szybkiego ruchu, wysoki wieżowiec lub duży hipermarket.

Oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym znajdziesz w Internecie. Warto jednak również przespacerować się po wybranej dzielnicy. Szczegółowe informacje na temat nowych realizacji można zdobyć w biurach sprzedaży, znajdujących się na terenie powstawania inwestycji tak jak w przypadku Profit Development. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie idealnego mieszkania nie jest takie proste i często wiąże się z koniecznością poszukiwania kompromisów pomiędzy wygodnym rozkładem a lokalizacją lub balkonem czy ogródkiem.

Sposób finansowania zakupu mieszkania

Tylko nieliczni z nas mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania bez konieczności wzięcia kredytu długoterminowego. Należy jednak pamiętać, że od 2017 r. obowiązuje nas wniesienie wkładu własnego w wysokości 20% wartości mieszkania. Na resztę środków sprzedawca będzie musiał zaczekać do momentu przyznania kredytu. Podczas załatwiania formalności, warto wziąć pod uwagę również koszty związane z wykończeniem mieszkania w stanie surowym.

Wiele banków jako dowód kosztów inwestycji wymaga również przedstawienia umowy przedwstępnej z deweloperem. Jej podpisanie bardzo często wiąże się z koniecznością wręczenia zadatku lub zaliczki na poczet ceny mieszkania.

Kwota, jaką przyjdzie zapłacić nam za własne mieszkanie to jednak jeszcze nie wszystkie koszty, jakie nas czekają. Do ogólnych wydatków należy doliczyć jeszcze taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz prowizję dla pośrednika, jeśli zdecydowałeś się na jego usługi.

Jak kupić mieszkanie – poproś o dokumentację do wglądu

Kupno mieszkania od dewelopera wymaga również poproszenia go o niezbędne dokumenty, potwierdzające jego wiarygodność. Nikt nie chciałby przecież zostać oszukany. Uczciwy sprzedawca na Twoją prośbę powinien udostępnić:

  • odpis z KRS,
  • prawo własności gruntu,
  • pozwolenia na budowę,
  • pisma potwierdzające brak zaległości z opłatami w Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie.

Ważnym dokumentem jest również prospekt informacyjny, zawierający dane o:

  • dotychczasowej realizacji inwestycji,
  • planie zagospodarowania okolicznych działek,
  • rozkładzie mieszkań,
  • braku toczących się postępować egzekucyjnych przeciwko deweloperowi.

Po sprawdzeniu powyższych danych można poprosić sprzedawcę o wzór umowy. Z reguły jest ona bardzo obszerna oraz skomplikowana, dlatego warto skonsultować ją z prawnikiem lub radcą prawnym, który pomoże Ci uniknąć ewentualnych strat finansowych.

Kupno mieszkania od dewelopera – finalizacja transakcji

Po zawarciu umowy kredytowej można przystąpić do podpisania ostatecznej umowy z deweloperem w postaci aktu notarialnego. Na odbiór kluczy trzeba jednak zaczekać zazwyczaj kilka miesięcy – zależnie od wskazanego terminu zakończenia prac budowlanych. Po ostatecznym ukończeniu działań remontowych, podczas odbioru kluczy do wymarzonego mieszkania, należy podpisać stosowny protokół zdawczo-odbiorczy. Pamiętać trzeba również o takich formalnościach jak złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej, a także opłata podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowo nieruchomość nabyta poprzez finansowanie z kredytu hipotecznego wymaga ubezpieczenia. Z reguły polisy proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są znacznie korzystniejsze niż przedstawione przez bank, w którym otrzymaliśmy kredyt.

Na sam koniec pozostają już tylko czynności najprzyjemniejsze – wykańczanie wnętrz oraz przeprowadzka.