Tutaj napisał Hobbita - dom J.R.R. Tolkiena wystawiony na sprzedaż

To właśnie w tym budynku mieszkał przed śmiercią autor trylogii "Władca Pierścieni" i "Hobbita". Budynek jest droższy o ponad połowę od domów o podobnych parametrach w tej samej lokalizacji - oczywiście z powodu słynnego właściciela.

Duży dom w dzielnicy Park Town w Oxfordzie na pierwszy rzut oka nie wydaje się wyjątkowy. Lecz fakt, że mieszkał w nim słynny pisarz, podnosi jego cenę o 59 procent w porównaniu do podobnych domów w tej okolicy. 

Zobacz wideo

Dom J.R.R. Tolkiena

Okazała posiadłość znajduje się w północnej części miasteczka Oxford, około 80 km od Londynu. Budynek został wybudowany w 1924 roku i jest zabytkiem, czyli nie wolno wprowadzać w nim widocznych na zewnątrz zmian bez konsultacji z konserwatorem zabytków. 

Dom należał do pisarza i jego rodziny w latach 1930 - 1947, była to ich trzecia i ostatnia przeprowadzka w tym mieście. Na 310 metrach kwadratowych mieści się łącznie sześć sypialni, kuchnia z jadalnią, sześć łazienek (trzy na piętrze, trzy na parterze), trzy salony oraz garaż. Dom otoczony jest również ogrodem. 

Tu tworzono Hobbita

Jak podaje biur nieruchomości Breckon&Breckon, to właśnie w tym domu twórca napisał słynną książkę "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Jego pracownia znajdowała się w salonie na parterze. 

Dom TolkienaDom Tolkiena zdjęcie ofertowe / rightmove.co.uk

Budynek poprzednim razem zmienił właściciela w 2004 roku, gdy został sprzedany za 1,5 mln funtów. Najistotniejszą informacją dla wszystkich fanów Tolkiena jest fakt, że budynek można kupić za 4 575 000 funtów, czyli około 22,6 miliona złotych. Dokładny adres to Northmoor Road 20, Oxford.  

Źródło: rightmove.co.uk

Więcej o: