W ogródkach na Zachodzie można natknąć się na niespodziankę. To efekt zimnej wojny

Chociaż od zakończenia zimnej wojny minęło niemal 30 lat, na Zachodzie wciąż można kupić domy skrywające "niespodziankę" związaną z tym niepokojącym okresem. Okazuje się bowiem, że wielu mieszkańców USA i innych państw bało się ataku nuklearnego na tyle realnie, by zdecydować się na przydomowy schron.
Zobacz wideo

W USA, oraz wielu innych zachodnich państwach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania niemal 30 lat po zakończeniu zimnej wojny wciąż można znaleźć domy, które skrywają sekrety związane z tym mrocznym okresem. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych traktowali możliwość ataku nuklearnego ze strony Związku Radzieckiego na tyle poważnie, że decydowali się na przydomowe schrony.

Schemat standardowego schronu przeciwatomowego produkowanego seryjnie w USA w latach 1955-1961Schemat standardowego schronu przeciwatomowego produkowanego seryjnie w USA w latach 1955-1961 Schemat standardowego schronu przeciwatomowego produkowanego seryjnie w USA w latach 1955-1961 (fot. wizzer2801, CC 2.0)

Amerykanie do tematu podchodzili pragmatycznie. W latach 60. na rynku błyskawicznie pojawiły się firmy oferujące schrony znajdujące się pod basenem. Oferowały więc "dwa w jednym" - roboty wykonane w tym samym czasie pozwalały zaoszczędzić.

Dlaczego jednak wielu obywateli USA decydowało się na tak niecodzienną inwestycję? Media były pełne przestróg i alarmistycznych wypowiedzi polityków.  "W tych niebezpiecznych czasach musimy przygotować się na wszelkie ewentualności" przestrzegał prezydent Kennedy na łamach prasy, która ochoczo publikowała grafiki przedstawiające skutki nuklearnego ataku.

W USA wciąż można kupić domy ze schronem przeciwatomowym

W schrony-baseny wyposażano zarówno domy nowe, jak i pochodzące sprzed dekad. Po latach kolejni właściciele, nie znając dokładnie odległej historii nabytej nieruchomości, czasami odkrywali wciąż "czekające" na mieszkańców pomieszczenia.

W 2015 roku pewnego Amerykanina z Tucson zainteresował właz znajdujący się pod basenem. Szybko okazało się, że skrywa on kręte schody prowadzące do ciasnego, ale mającego dawać bezpieczeństwo pomieszczenia. Mężczyzna relacjonujący swoje odkrycie na łamach lokalnej prasy nie krył zdumienia. Sądził, że ma do czynienia z instalacją przeciwburzową. Jedyne, co nie przetrwało próby czasu, to pionowe schody. Po zastąpieniu ich drabiną schron wciąż może pełnić swoją funkcję.

Wejście do przydomowego schronu przeciwatomowego ukrytego pod basem wybudowanym w latach 60 w Tucson w USAWejście do przydomowego schronu przeciwatomowego ukrytego pod basem wybudowanym w latach 60 w Tucson w USA KGUN9/YouTube

W tym samym okresie i z tych samych powodów w USA zmodyfikowano wiele domów. Jeden ze schronów odkryto w budynku z roku 1917 w centrum Hollywood. "Zimna wojna ze Związkiem Radzieckim przybierała na sile, wśród Amerykanów panował niepokój. Obawiano się perspektywy wojny nuklearnej" - wyjaśnia serwis Legacies of L.A.

Luksusowy schron przeciwatomowy wybudowany pod domem w Los Angeles. Ma nawet fontannę i basenLuksusowy schron przeciwatomowy wybudowany pod domem w Los Angeles. Ma nawet fontannę i basen OmarGoshTV/YouTube (kadr z filmu)

Strach przed wojną atomową nie przeminął wraz z końcem zimnej wojny. W lutym w Las Vegas za 18 mln dolarów wystawiono posiadłość wyposażoną w luksusowy schron. Przetrwanie ataku nuklearnego ma zapewnić fontanna, murale, grill oraz oświetlenie symulujące światło słoneczne.

Więcej o: