W pełni wyposażony dom za kilka tysięcy złotych? To możliwe. Coraz popularniejsze hobby

Ceny mieszkań rosną systematycznie od kilku lat i choć tempo wzrostu spadło w br. to zakup mieszkania nadal jest ogromnym wydatkiem. A co gdyby w pełni wyposażony dom mieć w cenie maksymalnie kilku tysięcy? To możliwe, ale w skali 1:12.

"Domek dla lalek" dla dorosłych to nie fanaberia, lecz sposób na miłe spędzanie czasu. Daje też możliwość spełnienia swoich aranżacyjnych pomysłów w mikroskali. Tworzenie wnętrz budynków to hobby pomiędzy klejeniem modeli i tworzenia dioram. 

Domek dla lalek

Która z dziewczynek nie marzyła o pięknym domu dla lalek? Jak się okazuje, w życiu dorosłym swoje marzenia można spełnić. Urządzanie modeli domków dla dorosłych to ciekawe hobby, które wielu Brytyjczykom umożliwia zrealizowanie wnętrzarskich pomysłów - informuje portal Daily Mail

Na czym polega zabawa w tworzenie "dorosłego" domku dla lalek? Przypomina trochę klejenie modeli. Należy łączyć ze sobą elementy wystroju według własnego gustu, bądź wypróbować jedną z wielu zaproponowanych aranżacji.

Poszczególne elementy wystroju można przygotować samodzielnie albo kupić w jednym ze sklepów oferujących gotowe komplety, które mogą zawierać: meble, sprzęt AGD, RTV, pościele, poduszki, sprzęt kuchenny, tapety czy farby do malowania ścian. Wykonaną całość można ustawić w widocznym miejscu mieszkania i traktować jako ekskluzywną ozdobę. Nic nie stoi na przykład na przeszkodzie, by nasz domek był kopią wnętrza jakie mamy w mieszkaniu. 

 

W Europie zachodniej i USA urządzanie ładnych wnętrz w skali 1:12 jest całkiem popularne, o czym świadczy chociażby liczba elementów jakie można kupić w sklepach internetowych. W jednym z polskich sklepów z asortymentem do urządzenia domków jest ponad kilka tysięcy przedmiotów. 

Ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę ceny w dwóch najpopularniejszych sklepach w Polsce, które oferują asortyment do urządzenia domków dla lalek, można dojść do wniosku, że nie jest to wcale zabawa. Za samą bryłę takiego domku (bez wyposażenia) można zapłacić od 260 zł (replika domku letniskowego) do nawet 3670 zł za elegancki domek z gankiem w stylu palladiańskim. 

A ile kosztują elementy wystroju? Komplet mebli kuchennych to przykładowo koszt 175 złotych, a aparat fotograficzny (który można postawić np. na malutkim kredensie) to wydatek rzędu 12 złotych. Wszystko zależy od staranności wykonania, np. starannie wykonana miniatura deptanej maszyny do szycia typu Singer to już koszt 169 zł. 

Więcej o: