Czy dywan dla alergików to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając dywan, zazwyczaj zastanawiamy się, czy jego kolor lub wzór będą pasowały do naszego pomieszczenia. Alergicy dodatkowo muszą wziąć pod uwagę swoje zdrowie. Dawniej osoby, które miały silną alergię na roztocza czy kurz, unikały wszystkich dodatkowych tkanin w pomieszczeniach: firanki i zasłony zastępując roletami oraz całkowicie rezygnując z dywanów.

Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w kurzu w naszych domach. Ich pożywieniem jest m.in. ludzki naskórek, a najwięcej ich znajduje się na meblach, tapicerkach, firankach, zasłonach, dywanach oraz pod szafkami i innymi szczelinami. Lubią pomieszczenia ciepłe, wilgotne i rzadko wietrzone. Alergicy reagują na ich obecność katarem, kichaniem, czasem też kaszlem i uczuciem drapania i suchości w gardle. Przebywanie w kurzu może prowadzić do rozwoju alergii oraz zmian skórnych. Alergia na roztocza oznacza dla takiej osoby konieczność stosowania leków, które będą niwelowały wyżej wymienione objawy.

Zobacz wideo

Alergia na roztocza, a dywan 

Najlepszą metodą dla alergików byłoby pozbycie się wszystkich mebli czy dekoracji, które mogą być siedliskiem kurzu: nie da się jednak wyrzucić wszystkich potrzebnych w domu przedmiotów. Jedną z najczęściej usuwanych ozdób przez alergików są dywany, które rzadko wietrzone czy prane są dobrym środowiskiem dla roztoczy, ale szkodliwym dla domowników. Jeśli nie chcemy rezygnować z dywanu lub jeśli alergia nie jest znacznie nasilona, wystarczy częste odkurzanie i czyszczenie dywanu. Warto kupić też odkurzacz ze specjalnych filtrem: jest to konieczne ponieważ zwykły odkurzacz usuwa zaledwie 18 procent kurzu w dywanie (dla porównania pranie zmniejsza stężenie alergenów roztoczy o około 70-80 procent).

Z drugiej strony Szwedzki Instytut Badań Włókien i Polimerów wykazał, że nie ma bezpośredniego związku między chorobą alergików, a posiadaniem dywanów. W kraju tym do 1992 roku liczba dywanów w domach spadła z 40 do 2 procent, a w tym czasie liczba alergików wzrosła aż czterokrotnie. Według naukowców reakcje alergiczne, które mogą pojawić się w domu nie wynikają z faktu posiadania dywanu, a raczej są skutkiem ogólnej jakości powietrza w danym pomieszczeniu.

Jaki dywan mogą wybrać alergicy?

Dywan dla alergika nie powinien być puchaty lub wykonany z wełny (włosie takich dywanów składa się z białka i celulozy, czyli składników, którymi żywią się roztocza) czy grubych tkanin, których utrzymanie w czystości może być trudne. Osoby z alergią na kurz nie powinny też wybierać dużych dywanów – o wiele lepiej sprawdzą się te o mniejszym rozmiarze, które z łatwością można uprać czy przewietrzyć na balkonie.

Wybierając dywan, alergik musi zwrócić uwagę na jego włosie, które nie powinno przekraczać 10-12 milimetrów. Z takich włókien bardzo łatwo usunąć kurz i pyłki. Dodatkowo lepszym wyborem w ich przypadku są dywany syntetyczne, np. polipropylenowe, które nie chłoną wilgoci oraz nie zawierają białek i celulozy, dzięki czemu nie ułatwiają namnażaniu się roztoczy na swojej powierzchni, tak jak w przypadku dywanów wykonanych z innych rodzajów włókien. Dobrym rozwiązaniem są też dywany z domieszką bawełny.

Więcej o:
Komentarze (1)
Czy dywan dla alergików to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zaloguj się
  • agataa-sss4

    0

    Nie mam żadnego dywanu w domu, a podłogi codziennie sprząta irobot, by przechwycić wszystkie alergeny i kurz. Jak ktoś jest alergikiem to wie, że mniej przedmiotów w domu powinno być. Bo kurz może się wszędzie osadzać..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX