Kryjówka króla Henryka VI wystawiona na sprzedaż. Posiadłość warta jest 21 mln złotych

Posiadłość, w której ukrywał się Henryk VI, została wystawiona na sprzedaż za 21 mln złotych. Wspaniały ogród, kilka dużych sypialni, sala balowa oraz nowy basen z łaźniami parowymi to tylko jedne z licznych udogodnień, które oferuje nieruchomość swoim przyszłym właścicielom.

Waddington Old Hall to posiadłość znajdująca się w hrabstwie Lancashire, na północ od Liverpoolu i Manchesteru. Dom został wybudowany na przełomie XI i XII wieku, a w swoim czasie w nieruchomości tej ukrywał się król Henryk VI. Jako jedyny syn zmarłego władcy Henryk w wieku dziewięciu miesięcy został królem Anglii, a dwa miesiące później także Francji, gdzie rządził jego dziadek Karol VI Szalony. Taki sam przydomek został przypisany Henrykowi, który nie interesował się sprawami państwa, a wpadając w liczne obsesje, w końcu został odizolowany od świata. Po atakach choroby umysłowej zostawał osadzony w areszcie domowym, a w tym czasie rządy sprawowała m.in. królowa Małgorzata.

Zobacz wideo

Nieruchomość, w której ukrywał się król Henryk VI, została wystawiona na sprzedaż

W Waddington Old Hall Henryk VI znalazł się z powodu przegranej bitwy pod Hexham, a schronienie w posiadłości dał mu sir Richard Tempest. Król, uciekając tajnymi przejściami właśnie z tego domu, został pojmany przez oddziały księcia Yorku, Ryszarda Plantageneta, który zażądał dla siebie korony. Wojna Dwóch Róż skończyła się pokonaniem Henryka VI, który został wzięty do niewoli i osadzony w Tower. Nowym królem został syn Ryszarda, Edward IV.

Po raz ostatni nieruchomość ta trafiła do sprzedaży w 2003 roku, po śmierci ówczesnego właściciela, dyrektora generalnego JJB Duncana Sharpe’a. Obecnie dom sprzedawany jest za pośrednictwem agencji Strutt&Parker. W opisie znajdującym się na stronie czytamy, że w większości dom wygląda tak jak za czasów wspomnianej angielskiej wojny domowej z XV wieku. Remonty i renowacje nie naruszyły oryginalnej bryły domu, zostało też zachowanych wiele elementów z oryginalnego wystroju wnętrz (m.in. kominki, średniowieczne drzwi, drewniane belki stropowe, dębowe podłogi, kamienne obramowania drzwi i okien czy metalowe okucia). Współcześnie (w 2002 roku) dobudowana została oranżeria oraz duży, ogrzewany i kryty basen z przebieralnią oraz łaźnią parową.

Posiadłość chroniona jest dwiema podwójnymi bramami, które prowadzą do dużego parkingu znajdującego się w okolicach frontowej fasady domu. Dodatkowo można korzystać z zamkniętego garażu, w którym zmieści się kilka pojazdów. W środku znajduje się pięć sypialni dwuosobowych, cztery łazienki, jadalnia, kuchnia, trzy salony czy "pokój mnicha", czyli cela służąca do medytacji. Wrażenie robi zwłaszcza Wielka Sala (sala bankietowa), która ostatni raz została odrestaurowana w 1899 roku, przez ówczesnego właściciela Johna Waddingtona.

Waddington Old Hall został wystawiony na sprzedaż za cenę 4,25 mln funtów (około 21 mln złotych). Sama nieruchomość ma powierzchnię około 940 metrów kwadratowych. Sporą część zajmuje imponujący ogród w stylu włoskim.

Więcej o: